Böbrek yetmezliği nedir? Sebepleri nelerdir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Böbrek yetmezliği nedir? Sebepleri nelerdir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Böbrek yetmezliği , böbreklerin çalışmasının yavaşlamasıdır , su ve elektrolit dengesi bozulmaya malum, idrar çok az gelebilir ya da hiç gelmez oda farklı bir durum kişiden kişiye değişir ,böbrek yetmezliği yanı sıra kalp krizi, kalp hastalıkları, enfeksiyon, karaciğer yetmezliği hastalıkları yönlenmektedir besleme çok önemli ,tedavi kişiden kişiye değişir.

Böbrek yetersizliği, böbreklerin metabolik artıklarını atma, sıvı-elektrolit dengesini düzenleme gibi temel işlevlerini yapamamasıdır.Böbrek yetersizliği, akut böbrek yetersizliği ve kronik böbrek yetersizliği diye ikiye ayrılır.
AKUT BÖBREK YETERSİZLİĞİ (ABY)
Birdenbire günlük idrar miktarının 400 ml’in altına düşmesi ve kanda ürenin devamlı olarak yükselmesidir.
ABY-Sebepleri:
Böbreğin kanlanmasında sorun meydana gelmesi, kusma, ishal, kanama, fazla idrar söktürücü ilaç kullanma, vücutta geniş yanıkların meydana gelmesi, idrarda şeker bulunması, nefrotik sendromun (İdrarda 3.5 gr dan fazla protein görülmesi/24 saatte, ödem, kan kolesterolünün yüksekliği, hiperlipidemi, kan albümin düzeyinin 3.5 mg/dl’den az olması) gelişmesi, böbrek damarlarının tıkanması, böbrekte tümör olması, böbrekte taş olması, prostat ve cıva, arsenik, kurşun gibi toksik maddeler akut böbrek yetmezliğine sebep olur.
Akut Böbrek Yetmezliği- Belirti ve Bulgular
Bulantı-kusma, ishal, ciltte kuruluk, nefesin idrar kokması, susuzluk ve kaşıntı görülebilir.
Akut Böbrek Yetmezliği-Tedavi
Tedavisi değişen yani yetmezliğin nedenine ve olduğu evreye göre planlanan bir tedavidir. Hekim önerisine göre geçici ya da kalıcı diyaliz tedavisi de uygulanmaktadır.

KRONİK BÖBREK YETERSİZLİĞİ (KBY)
Glomerüler filtrasyon hızının (GFR) 3 aydan uzun bir süre dakikada 60 ml’den düşük olmasıdır.
Nedenleri:
-Şeker Hastalığı
-Hipertansiyon
-Orak Hücreli Anemi
-Multipl Myeloma
-Kronik SLE (Sistemik Lupus Eritematozus)
KBY- Belirti ve Bulgular:
Bulantı-kusma, ishal, ağızda kötü koku, iştahsızlık, akciğer ödemi, konjestif kalp yetmezliği, anemi, ileri derecede halsizlik, ciltte kaşıntı, halüsinasyon görme ve hipertansiyon görülebilir.
KBY- Tedavi:
Hastada görülen bulguları kontrol altına almayı, azaltmayı ve oluşmasını önlemeye yönelik çeşitli tedaviler uygulanır. Hastada işlev görmeyen böbreğin işlevini yapay olarak gerçekleştiren diyaliz tedavisi sağlanır. KBY hastaları ömür boyu ve haftanın üç ya da dört günü diyaliz tedavisi alırlar.