Bocce nasıl oynanır?

Bocce nasıl bir oyundur, bu oyunun amacı nedir ve kaç kişi ile birlikte oynanır?

Bocce ilk kez Romalılar tarafından oynanmış eski oyunlardan biridir. Bocce genellikle çim zemin ve döşeme düz zemin üzerinde oynanır.Belirli bir saha ölçüsü yoktur. Bocce de amaç yuvarladığınız topların hedef beyaz topa yani pallino ya yakın olması veya temas halinde olmasıdır.Bocce 8 kişiyle oynanır. Ama bir, iki , üçer kişilik takımlarlada oynanabilir. Tek kişilik oyunlar 4 topla oynanır iki kişilik oyunlar ise 2 topla oynanır. 11-14 yaş aralığı genç takımı oluşturur. 17 yaş üstü ise büyükler kategorisinde yarışır. Ülkemizde de Bu oyunlar oynanmaktadır. Ne yazık ki kendimizi teknolojiye o kadar kaptırdık ki bu tür oyunlara karşı yabancı kalıyoruz.

Tek kişilik bocce oyunları 4 topla, 2 kişilik bocce oyunları ise 2 topla oynanır. 4 cm boyundaki hedef topuna pallino denir. Bocce oyununda amaç hedef top olan pallino ya atılan topun en yakın olmasını sağlamaktır.

Bocce, daha çok Avrupa ülkelerinde, demir bilyeler ile oynanan bir oyundur.

Bocce oyununda amaç atılan veya yuvarlanan topun, pallino’ya yakın olmasını sağlamaktır. Oyuna başlayan takım önce pallinoyu, sonra kendi topunu atar. Ardından sırayla kendi atışlarını gerçekleştirir.Bocce oyunu iki takımla oynanan bir spor dalı. bu takımlar iter tek kişilik ister iki ister üç kişilik sporcularla oynanmaktadır. Eski Romalılar zamanın da oynanan bir oyundur.