Bodrum evlerinin özellikleri nelerdir? Bodrum'da evlerin mavi pencereli ve beyaz boyalı olmasının nedeni nedir?

Bodrum evlerinin özellikleri nelerdir? Bodrum’da evlerin mavi pencereli ve beyaz boyalı olmasının nedeni nedir?

Her bölgenin evlerine kullandığı malzeme farklıdır.Sıcaklık ve iklimi baz alarak yapılır ve yazın serin kışın ılık verim alınmak istenir bu yüzden bodrumda da beyaz renklidir.Mesela evler siyah renkli olsa gün içinde güneşışığını çeker ve evde durulmaz hale gelinirdi.

tabiki bölgeye göre değişiklikler gösterir ama antalya sıcak olduğu için daha çok hava alacak ve rahat evler tercih edilir.

1974 imar planlarına göre; iki katlı evlerin beyaza boyanması ikliminin sıcak olmasından dolayı beyaza boyanması gerektiğini belirtmiştir.Kapıların, pencerelerin hatta yol kenarlarının maviye boyanmasının sebebinin ise akrep, yılan gibi hayvanların “ateş” olarak görüp evlere girmeyeceğine inanılmasından boyandığını belirtmişlerdir. Üç katlı olmamasının sebebi bodrum’un fay hatları üzerinde olmasıdır. Bu sebeple imar planına göre üç kat çıkılması çok zordur fiziki yapılara göre üçüncü kat izni verilmektedir. Bu şekilde yapılması da Bodrum’u cezbedici yapıyor turistler görüyor ve ilgisini çekiyor fotoğraf çektiriyor ve filmlere dahi konu oluyor. Bu şekilde de bölge turist çekerek zenginleşiyor.

bodrumda bana gore evlerin mavi olması lazım cunku beyaz tum renkleri kapsıyor o yuzden ev sıcak olur en iyisi mavi

Bodrum evlerinin beyaz rengine boyanmasının nedeni yaz aylarının sıcak etkisini düşürmektir. Bununla birlikte begonvil çiçeklerinin rengi ile beyaz rengi güzel bir görünüm vermektedir.


Sıcaklık ve iklimi baz alarak yapılır ve yazın serin kışın ılık verim alınmak istenir bu yüzden bodrumda da beyaz renklidir.