Bodrum'daki evlerde klasik eğik çatı yerine düz çatı kullanılmasının nedenleri nelerdir?

Bodrum’daki evlerde klasik eğik çatı yerine düz çatı kullanılmasının nedenleri nelerdir?

klasik eğik çatı kar 5ağan yerlerde gerekir çünkü kar çatıda yığılmamalıdır, zira içerdekiler tepelerinde biriken kar istemez. Ancak kar yağmayan yerlerde. Ki bodrum gibi daha pek çok yerde insanlar düz çatı tercih eder. Sıcak iklime sahip bu yerlerde çatıda zaman geçirme hatta çoğu kişi için çatıda uyumak gibi alışkanlıklar vardır. Kışın kar yağmadığı yazın sıcaktan evde durulmadığı için düz çatı tercih edebilirler.

SICAK YERLERDE YANİ BODRUM DAKİ EVLERİN OLDUĞU BÖLGEDE KAR YAĞMADIĞI İÇİ ÇATIYI DÜZ YAPIYORLAR BU ARADDAA! Birçok kültüre, mimariye ve tarihe ev sahipliği yapaR

Çatılar bölgelerin iklim şartlarına göre yapılmaktadır. Karadeniz bölgesinde kışlar tam anlamıyla kar,yağmur,dolu şeklinde görüldüğü için evleri korumak adına çatılar eğik bir şekilde yapılmaktadır. Fakat Akdeniz iklimi ılıman ve genellikle yağış görülmeyen bir iklim olduğu için evlerin çok fazla korunmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bodrum ılıman bir iklime sahip olduğu için ve yağış alan bir bölge olmadığı için çatılar düz şekilde yapılmaktadır.

eski zamanlardan kalma bir düzen bu. Yağmur ve kardan koruyor.

Eski zamanlarda da öyle yapılıyordu. Gelen yağmur ve karlardan korur evi.

Çatılar bölgelerin iklim şartlarına göre yapılmaktadır yani bu her bölgede iklim şartlarına göre değişir mesela Karadeniz bölgesinde kışlar tam anlamıyla kar,yağmur,dolu bir hava durumu şeklinde görüldüğü için evleri korumak adına çatılar eğik bir şekilde yapılmaktadır bunun nedeni tamamıyla iklim şartlarıyla ilgilidir.

Belki insan zevkine göre değişir

Soguk ve yagis alan yerlerde ozellikle kar yağışı alan yerlerde cati egik olsun ki kar yigilip catida çökme olmasın. Bodrum da bu tarz yağışlar olmadığı için çatılar düzdür.

bodrumdaki evlere klasik eğik çatı şunun için yapıldı kar yağdıgında karları düşmesi için kar birikimin olmaması ve kimsenin yaralanmaması için var bide yagmur yağarken ordaki oğlukta kalmaması için bide yaprakların kolay düşmesi için yani kısacası herhangibir tehlikeye karşı korunmak için yapılmıştır

Evlerin çatıları içinde bulundukları iklim koşullarına göre yapılır. Kar ve yağışın yoğun olarak yaşandığı bölgelerde çatılar eğilimli yapılır. Bodrumda kar yağışı olmadığı için çatılar düz olarak yapılır.

çatılar bölgeye göre yapılmaktadır. Mesela doğu bölgelerinde eğimli olur genellikle çünkü çok fazla kar yağdığı için biriken kar çatıya zarar vermesin herhangi bir felaket yaşanmasın diye eğimlidir. Bodrumda ise yazları çok sıcak olduğu için her evde de klima olmadığını düşünürsek mütahitlerin düz olarak tasarlamasının sebebi insanlar yazları serin serin oturmaları yatmaları için olabilir. benim gittiğim yerde insanların bazıları televizyon koltuk gibi eşyalarını da taşımışlardı çatıya. Geceleri serin rüzgar eşliğinde sohbet muhabbet ediyor televizyon seyrediyorlardı.