Boyadan yanan saç derisine nasıl bakım yapılmalı?

Saç açıcıdan yanan saç diplerine ne iyi gelir?">

En iyi bakım artık boya yapmaya ara vererek olur. Derinin nefes alması gerekli bir süre boyadan uzak durmalıyız ve bazı bitkisel yağlarla bakım yapmalıyız.

Ay umarım başına gelmemiştir eğer geldiyse üzgünüm saçını boyamaktan baya bir süre uzak durman ve besleyici yağlarla bakım yapmalısın. Ama muhtemelen saçlarında yandığı için bir süre sonra lastik gibi uzayıp dökülmeye başlarlar. Doğal içerikli yağlar mesela zeytinyağıyla masaj yapmalısın. Uzun süre boyama. Baya uzun bir süre. 2 günde bir yıka ki saç derisi sebum üreterek kendini onarabilsin. Tutabilirsen 3 güne çıkart saçını yıkamayı. Saçını da çok sıkı bağlayıp toplama. Artık şapka veya yazma gibi şeylerle saçını kamufle etmen gerekecek bir süre.

Boyadan yanan daç derisi için yapılacak en mantıklı şey bir süre saç boyasından ve kimyasallardan uzak durmanızdır. Daha sonra ise haftada en az iki kez olmak üzere doğal yağlarla bakım yapılmalıdır. Zeytinyağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı gibi.

Böyle saçlara uzun süre boyalı işlem yapmamaya özen gösterimedir , gece yatmadan önce saç diplerine kantaron yağı ya da zeytin yağı sürebilirsiniz .

Sık sık boya yapmamaya özen gösterilmeli ve boyayı çok fazla saçınızda bekletmemelisiniz . Saçın nemlenmesi için yağ uygulayabilirsiniz.

İlk iş uçlarından birkaç santim kestirin. En kuru ve lastiklenip düğümlenen yeri atmış oluyorsunuz. Görüntü çok daha iyi olacak. Bir ay sonra uçlardan tekrar birkaç santim kestirdiğinizde moraliniz yerine gelecektir. Saç uzunluğu sizin için çok kıymetliyse, saçları hızlı uzatan ve saçlı deriyi besleyen yağlardan faydalanabilir arayı kapatırsınız. Bir hafta boyunca şampuan sonrası saç kremi yerine “onarıcı maskeler” yapıyorsunuz. Sonraki haftalarda haftada 2-3 kez onarıcı maske yeterlidir. Düzleştirici, maşa, sıcak fön gibi ısı uygulamalarından uzak durun. Maskenin onarmaya çalıştığını tekrar kurutursunuz. Düşük ısıda fönle saçı kurutun veya şekillendirin. Saçı açma işini 1,5-2 aylığına durduruyorsunuz. Süre bittiğinde en düşük dozda açıcı kullanarak kısa bir açma işlemi yapabilirsiniz. 15 günde bir kökleri boyatmak zorunda değilsiniz. İyileşmesine zaman vermemiş oluyorsunuz. Önerilen daha koyu bir tonla 3 ay geçirmenizdir. Koyu ton hasarı da gizler. Saçınızı yıkarken iki kez değil tek şampuanla temizleyin. Yumuşak şampuanlar seçin.