Brazilian Treehopper nedir? Özellikleri nelerdir?

Brazilian Treehopper nedir? Özellikleri nelerdir?

brezilyada larvalarla beslenen veya ağaç sapları ve kökleriyle beslenen sürüngen bir hayvandır

Dünyanın birçok bölgesinde bulunan büyüleyici bir böcektir. Daha spesifik olmak gerekirse, Brezilya ağaç hunisi larvaları, yaprak sapı üzerine besleyerek onu bir sap emici böcek haline getirir.

Brezilya ağaç zararlısı (Bocydium globulare), ağaç zararlısı ailesine (Membracidae) ait bir böcek türüdür. Olağandışı helikopter benzeri özelliklere sahiptir. Bocydium tüm dünyada bulunabilmesine rağmen, en çok Afrika, Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Avustralya'da yaygındır.
image">image

After much deliberation and careful thought, we chose Bocydium globulare or the Brazilian treehopper. This little guy is just a marvel of weird!

image">image
Brazilian treehopper bir tür ağaç zararlısı. Yani ağaçların yapraklarına , kılcal damarlara zarar veren. Yine ağaçların bu kısımlarından beslenen bir böcek türüdür.
Bu böceğin ilgi çekici yanı ise tepesindeki topcuk türü helikoptere benzeyen vücut uzantısıdır.
Uzmanlara göre bu uzantının kaynağı , karıncaların beynini yiyerek sonra onları öldürüp karıncanın kafasından çıkan mantar türüdür.
Bu parazit mantarın adı ise : Cordyceps ve Ophiocordyceps
Uzmanlara göre bu böcek evrimini bu mantara benzer bir uzantı oluşturarak tamamlamış , böylece avcı diğer canlılar böceğin kafasındaki uzantıyı bu öldürücü mantar sanıp ondan uzak duracaklardır.
Gerçekten ilgi çekici bir savunma mekanizması.

Bu canlı genel olarak yağmur ormanlarında hayatını sürdürüyor. Yine bu zombileştiren parazit mantar da aynı iklim şartları içinde varlığını devam ettiriyor
Doğa ilhamını yine doğadan alıyor ne güzel olay.