Bu sene ülkemizde kuraklık olmasının sebepleri nelerdir?

Bilindiği üzere ülkemiz bu sene en kurak dönemini yaşıyor.Bunun sebepleri nedir?

Yağışların düzensiz olması ve gereksiz, aşırı su tüketimi sonucunda oluşan susuzluktur. Hava sıcaklıları normalin üstünde olduğu için de buharlaşma fazla olduğundan kuraklık ortaya çıkıyor.

Ülkenin suyu tasarruf etmesi gölleri ve nehirleri kurutması ve yağmurun yağmamasına bağlı olarak barajların dolmaması baş sebeplerdendir.

En büyük sebep yağmur ve karın yağmaması ve çok kalabalık nüfusa sahip olması.

dünyanın doğal dengesini bozduk, aşırı kimyasal türevi maddeler tabakalarimiza iyice zarar verdi. Yoğuşma eskisi gibi olmuyor.

Dünyanın doğal dengesi bozuldu. Artık dünya daha çok ısınıyor Bu yüzden yeryüzündeki sular daha çok buharlaşıyor. tarak suların kirlenmesine sebep oluyoruz. bu şekilde kirlenen suların temizlenmesi daha zor oluyor yeraltı sularında kirleterek sularımızı azaltıyoruz

Yeterince yağmur ve kar yağışının olmaması büyük bir etken. Ama bu kadar önemli olan bir etken daha var oda insanların suyu gerektiğinden fazla harcamasıdır.

İklim dengesinin bozulması, yağmur getirecek ormanların yavaş yavaş yok olması, ormanlık arazilerin ev ve inşaat yapılması amacıyla katledilmesi. Çevresel atıkların suları kirletmesi ve suyu kullanılmaz hale getirmesi. Suyun boşa kullanılması. Su tüketiminde israf yapılması.

yağışların olmaması su kullanımın fazla olması sürekli su israfı edilmesi kuraklık nedenlerindendir .

havanın pislenmesiyle ozon tabakasıda zarar görüyor ve dünyanın dengesi bozuluyor. yağmur vsde yağmadıkça hava temizlenmiyor. artık tam olarak kar bile yağmıyor. kuraklıüın çoğu sebebi insana bağlı.

Bunun tek sebebi bizim savurganlığımız. Suyu el yıkarken, diş fırçalarken, bulaşık yıkarken her anda son derece de kullanmak her daim başımıza bela olacak bir durum. Boşa akan suyu bir şekilde değerlendirmek, suyu az açmak, kötü günleri hatırlayarak biraz daha dikkat etmek. Sadece yapılacak iki üç davranışla sularımı tutabiliriz.

Küresel ısınma sebebiyle ilkim değişikliği dünyanın her yerinde yaşanıyor. Ancak ülkemizde israf edilerek gereksiz kullanılar sular yüzünden kuraklık daha çok etkili oluyor.

Malesef küresel iklim değişiklikleri,dünyada ve ülkemizde artan sıcaklıklar.Yağışların normal seviyelerin altında seyretmesi,bitki örtüsünün azalması,ağaçların bina yapmak üzere katledilmesi.Yeraltı sularına bırakılan zehirli atıkların,temiz suya ihtiyacı olan bitki örtüsünü yok etmesi gibi birçok etken,ülkemizde kuraklık olması sebeblerinden başlıcalarıdır,

Doğal sonuçlar başta gelmekle birlikte bence pandemi sürecinde insanların evlerde su tüketiminde dikkatsiz davrandıkları ve israfa gittikleri 2. Temel sebeplerdendir diye düşünüyorum.

insanların doğaya kötü davranması örneğin ağaçların kesilmesi, ozon tabakasına zarar verici malzeme kullanımı gibi etmenler ve doğa olayları ile yağmurun yağmaması ile kuraklık oluşmaya başladı tabi tasarruf ne bilmeyen vatandaşlarımız birde onları uyaranlara dalga geçer gibi davranarak suyu har vurup harman savunurlarsa bu olay kaçılabilir bir şey değildi zaten

İnsanoğlunun doğaya nankörce davranması sonucunda tabi ki de olumlu sonuçlar bekleyemeyiz. Her türlü doğal kaynaklarımızı hor kullanarak tasarruf etmeden hayatımıza devam ettik ama geleceğimizi hiçbir zaman düşünemedik, doğanın bize verdiği güzellikleri maalesef ki hoyratca kullandık ve ziyan ettik.

Sıcaklığın çok artması , yağış rejiminin düzensiz olması , ülkede kuraklığa neden olmaktadır.

Bu soruya birçok çevresel faktör olarak cevap verilebilir. Küresel ısınma en büyük nedenlerden biridir. Fakat bunun dışında en büyük faktör insandır. Çünkü yağmur sularını değerlendiremeyen alt yapısı berbat bir şehirleşme vardır. Suların barajlara yönlendirilmesi gerekiyor. Büyük projelerle bu durum engellenmelidir.

Her 10 senede bir zaten kuraklık yaşanması beklenen bir şey. Ancak ben bu kuraklığın her geçen sene daha da arttığını ve artacağını düşünüyorum sebebi ise dünyamızdaki artan sera etkisi olduğunu düşünüyorum. Bunun önüne geçebilmek için yapılabilecek birçok önlem var ancak insanlar doğaya gerektiği değeri ve önemi vermiyor.

Ülkecek israf etmeyi çok seviyoruz. Afrika’da susuz hayat sürdürmeye çalışan, buldukları çamurlu suyu da en az dört saat taşıyıp yürüyerek getiren insanlara bakıp israfı acilen kesmemiz gerekir.