Bu zamanda okumak mı yoksa direk iş öğrenmek mi mantıklı?

Üniversite okumak yararlı olur mu yoksa direk iş hayatına atılmakta fayda mı var?

Üniversite okuyanların çoğu işsiz,dağda bayırda gezip duruyorlar.Bana göre biran önce iş bulup çalışmak en mantıklısı.En azından ssk ödenir.Zaman boşa gitmemiş olur,hem de para kazanırlar.

Diriliş öğrenmek daha mantıklı bu zamanda okuduktan sonra işsiz kalan çok insan var üniversiteli işsizler diyoruz biz kendimize okumamak en mantıklısı gibi geliyor şu an direkt işe girmek liseden sonra direk iş bakmak daha mantıklı

Hali hazırda okul bitirdikten sonra geçiş yapabileceğin bir işin varsa, diploma alip iş öğrenmek daha mantıklı. Elinden tutan, destek çıkan kimsen yoksa, diplomalı olup sersefil gezmen büyük olasılık.

Okurken ne yaptığın çok önemli. Öğrencilik hayatında boş gezip kopya ile geçip tatillerde yatmak ya da çok ders çalışıyor olsan dahi sadece teoriye yüklenip mesleğin saha kısmındaki esaslarına ağırlık vermemek, tatillerde staj yapmamak ya da bir işte çalışmaya gayret göstermemek insanın ilerde işsiz kalma riskini arttırır. Okumadan iyi bir gelir sahibi olmak ciddi zeka ve şans gerektirir fakat ortalama bir iş sahibi okumadan da olunabilir. Okuyarak iş sahibi olmak da mesleğin saha kısmına da önem vermeyi gerektirir.

Ben daha çok eğer bir yetenek fark edilmiş ise şayet o yeteneğin daha çok gelişmesi için eğitim almaya çalışırdım. Böylece ben daha iyi bir gelişim yolunda adımlar da atmış olurdum.

Ülkenin durumunun buralara geleceğini yıllar önce görebilseydim, okumak yerine gider bir meslek öğrenirdim. En azından elimde bir meslek olurdu elimde .

Çok zeki değilseniz,okulunuzda sınavlarınızda derecelere giremiyorsanız boşa masraf yapmayın.Direkt iş öğrenmek daha mantıklı

Hem okumak hemde iş öğrenmek ne kadar iş öğrenirsek o kadar öğrenme durumumuz artar.

Lisans eğitimi alıp şimdi başka sektörde çalışan biri olarak, tabiki kesinlikle okumayın diye birşey diyemem ama en mantıklı şekilde iş imkanı daha mevcut ve sürekli ihtiyaç duyulan bir sektörün eğitimini alıp sonrasında da okuduğu meslek ile ilgili iş sahibi olabilirler…

iş bulma imkanınız varsa eğer hemen iş bulun derim Çünkü bu zamanda okumak ile hiçbir şey olmuyor Sadece okumuş oluyorsunuz ama sonunda iş bulamıyorsunuz O yüzden bence bir yerlerden iş öğrenip orada çalışmak daha mantıklı.

Okuyup meslek sahibi olmak daha iyi bence. Mesela dil okuyorum.

Okumak daha mantıklı olacaktır çünkü mezun olduktan sonra kolayca iş bulabilir ve yüksek gelirler elde edersiniz.

@Tekel2000#60308 okumak

Her ikisi de mantıklı. Yerine göre de değişir. Gidip saçma sapan bir bölüm okunursa tabi ki işe girmek daha iyidir. Ancak iyi bir bölüm okunursa illaki güzel bir iş bulunur.

Üniversite okumak sadece bir meslek sahibi olma eylemi değildir aslında. Meslek bilgisinin yanında insana entelektüellikte katar. Bu nedenle bir insan ne meslek edinirse edinsin bu entelektüel havayı solumalı.

Öyle bir çağda yaşıyoruz büyük eğitim reformlarının arasında büyük cehalet ağı kurulmuş.Okumak derken eğitim görmek isteyen bireyleri kitaplarla buluşturmak,farklı dünyalara yönlendirmek,geleceğini inşa etmesinde bir nevi katkı da bulunmak fakat günümüzde eğitim gitgide çöküş yaşamakta bireylerin önünü açmak yerine gelenekçi yaklaşıma özendirmekteyiz.

Kaç sene okuyup ağzı kokan yani işsiz olan insanlar var. Ama hiç üniversite felan okumayıp altında araba ile gezen var. O yüzden çok değişik bir devirde yaşıyoruz. Eğitimi düzeltelim derken iyice bozuyorlar.

Ben 1 sene önce mezun oldum elektrik elektronik mühendisiyim ama hala bir iş bulamadım bence okumak yerine bir meslek öğrenip erkenden para kazanmaya başlamak daha mantıklı geliyor bana.

bu devirde okunmaz okuyolar iş bulamıyolar onca sene ünüverste okuyup ailelere yazık yani okuyupta iş bulamıyon okadar kişi var ki bence en mantıklı kısa yoldan bi iş bulup düzen kurmak onca sene boştan yere okuyo insan örnek vereyim abim okuyo kaç senedir sırf masraf abime gönderdimiz parayla biz bi ev alırdık ya türkiyenin durumu belli ünüverste okuyanlar işsiz okuyanlarda atama bekliyo 5 sene atama bekleyen var örnek vereyim şuanda bi ünüverste okuyanda polis oluyo okuyamayanda hayat böyle bu şekilde gelmiş bu şekilde gider işte evladını nice zorluklarla okutan aileler okusanda işini bulsun diye bekleyenler nice böyle