Buldozer Devrimi nedir?

Buldozer Devrimi nedir?

Buldozer devrimi 5 Ekim 2000 tarihinde, Yugoslavya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçimi kaybettiği halde yenilgiyi kabul etmeyen Miloseviç’e karşı gerçekleştirilmiş halk hareketidir. Eylemlerin sonucunda Miloseviç istifa etmiştir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Miloseviç’in seçimi hile karıştırarak kazandığı iddiası ile halk ayaklanmıştır. Çeşitli gösteriler düzenlemiştir ve Miloseviç istifa etmek zorunda kalmıştır. Bu olaya Buldozer Devrimi adı verilir.

">

_Buldozer Devrimi nedir?_

1987‘de Slobodan Miloseviç, modern bir kurtarıcı olarak söz verdi. Ulusal kahramanı olan eski Yugoslav komünist partisi hızla iktidara geldi, büyük bir başlangıç desteğinden yararlandı ve nihayetinde popülaritesi azaldıkça ülkenin servetinin şiddet, yabancı düşmanı propagandası, himayesi ve kötüye kullanımı ile elde ettiği otoriteyi korudu. Yugoslavya’nın kurucu Cumhuriyetleri, dört savaş ve rejimini Batı‘ya karşı çukurlaştıran bir NATO bombalama kampanyası yoluyla ayrı uluslara dönüştü. Muhalefetinin heyecan verici seçim zaferi ve Miloseviç’i 5 Ekim 2000‘de ortadan kaldıran sonraki protestolar, otokratın çoğu zaman zaptedilemez, yenilmez ve kurtarılamaz göründüğü on yıldan fazla bir süre sonra geldi. Onun düşüşü, Sırbistan içinde ve dışında devrimci demokratik değişimin belirleyici bir anı olarak selamlandı. Bununla birlikte, 2000 seçim atılımının dramaturjisinde kritik olan oyuncuların azı, Miloseviç’in devrilmesini bugün devrimci olarak nitelendiriyor. Rejimin yargı, güvenlik ve istihbarat aygıtlarının mimarisinin çoğu bozulmadan kalır. Ulusal şovenizm, çoğulcu siyasete güvensizlik, Batı ile zayıf ilişkiler, endemik yolsuzluk ve ekonomik durgunluk devam ediyor. Başarılı bir atılımın, liberal demokrasiyi pekiştirmek için kademeli, evrimsel bir süreci de tetiklediği her zaman böyle değildir. Bunun yerine, başarılı davalar kısmen konsolide demokrasilere dönüşebilir ve bazen otoriter yönetime geri dönebilir. Bununla birlikte, bu çalışmanın amaçlanan odak noktası demokratik konsolidasyon değildir. Çatışma sonrası istikrar veya kademeli liberalleşme de değildir. Konu, özellikle demokratik bir atılım yaratan faktörler kümesidir (bu durumda Sırbistan içinde), diğer demokratik değişime katkıda bulunanlardan oldukça farklı olabilecek faktörlerdir.

Beden işçilerinin daha az işlev gördüğü onun yerine iş makinalarının görev aldığı devirdir.