Bumerang nasıl çalışır?

Bumerang nasıl çalışır? Atılan bumerang atan kişiye neden geri döner? Nasıl geri döner? Bumerang fırlatıldıktan sonra nasıl aynı şekilde geri döner? Bumerang ne için kullanılmıştır? İlk bumerang ne zaman icat edildi?

Bumerang; antik çağları dayanan Avustralya yerlileri başta olmak üzere Mezopotamya’nın ve Mısır medeniyetlerinde karşımıza çıkan bir alettir. Bumerang attığımız dönen iki veya üç uçlu sopadır. Ancak sanılafın aksine her Bumerang geri dönmez. Geri dönmesi için özel bir açısı vardır.

Bumerang, atıldığında atana geri dönen kıvrık bir sopaya benzeyen bir allettir. Bumerang’ın tarihi çok eskilere dayanır. Eski çağlardaki insanlar bumerangı, avlanmak ve silah yerine kullanıyorlardı. Ama atılan bumeranglar geri dönmüyordu. Yıllar geçtikçe bilim ve teknoloji ilerlediği için atıldığında geri dönen bumeranglar kullanılmaya başlandı. Günümüzde ise spor ve hobi amaçlı kullanılmaya başladı.

Bumerang, iki veya daha fazla ucu olan bir alettir. Bu alet ile eski zamanlarda hayvan avlarlarmış. İnsanların bildiği gibi her bumeranglar geri dönmez.

Bumerangların geçmişi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Başlangıçta avlanmak amacıyla silah olarak kullanılan bumeranglar atıldıklarında geri dönmüyordu. Atıldığı noktaya geri dönen bumeranglar genellikle spor ve hobi amaçlı kullanılıyor.

Yapılışı aynıdır kanatları va bunlar havalanınca belirli bir hıza ulaştığımı kanatları dönerek o kişiye ulaşıyor, evde yapmıştım mukavvadan balkondan atıp geri gelmişti çok sevinmiştik, düzgün ölçülerde yaparsanız ağırlığı ve sağlamlığına dikkat ederek yaparsak daha güçlü oluyor, atarken kanatları sayesinde geri geliyor.

Her atılan bumerang geri dönmez, doğru açı ve kusursuz bir bumerang olması lazım. Ardından hava durumu , rüzgar , nem gibi önemli faktörlerdir.

Bumerang havada olduğu sırada üstte olan kanadın dönüş hızıyla alt tarafta bulunan kanadın dönüş hızı birbirine eşit değildir. Bu da kavisli olan yüze etki eden kuvvetle düz olan diğer kanatlara etki eden kuvvetin birbirinden farklı olmasına yol açar. Bumerangda kanatların yüzeyi yere dik olduğundan, kanatlara etki eden kaldırma kuvveti bumerangın dönmesine ve dairesel bir rota izlemesine sebep olur.