Büyük ikramiye kazanıp dibe vurmak

Büyük ikramiye kazanan insanlar neden intiharın eşiğine geliyor? O kadar parayı nasıl bir anda kaybeder?

Videosunu yapmışlardı izledim hem Türkiye’den hem yabancı ülkeden videolar izledim loto, piyango gibi ikramiye kazanıp parayı bitirip ve söylediğin gibi intihar edenler bile var adama para çıkmış Türk adeti derler hani kusura bakmasın kadınlar karıyı boşamak derler adamada çıkmış başka manita yapmış karısına 2-3 tane ev almış gitmiş başka kadınla yemiş parayı sonra eşine gelmiş 2-3 evden birini sat bana ver diye kadında vermek istememiş neden versin çocuğu var girmiş odaya kendini öldürmüş gelecekse hayırlısıyla gelsin evet para önemli hepimizin hayatı için önemli ama böyle kötü sonuçlar getirecekse ne gereği var zenginliğin birazda insanın kendi ile alakalı sen parayı görünce şaşırırsan zaten Allah sana o paranın hayrını göstermez.

İnsanlar büyük ikramiye çıktığı zaman parayı nasıl değerlendireceğini fazla bilemezler. Bu yüzden de gereksiz harcamalar yaparlar ve iflas bayrağını çekecek duruma gelirler.

Büyük bir pişmanlık duygusundan bence. Hayatta her şeye bir anda bu kadar sahip olmak insana zevk vereceğini düşünmüyorum. Bir şeyin emeğini almak için uğraşmak gerekir.

İnsanlar büyük ikramiye kazandıklarında şoka girdikleri için ne yapacaklarını bilemezler. O anın hevesi ile parasını ya har vurup harman savururlar ya da anlamsız işlere girişirler. Aslında o andan itibaren mantıklı düşünmeye başlasalar ve kazandıkları parayı değerlendirseler hiçbir sorun çıkmayacak. Bir de büyük ikramiyeden sonra çoğu eski yaşantısını unutuyor ve çevresinde memnun olmadığı her şeyi değiştiriyor. Kendine senelerce destek olmuş eşini bile yarı yolda bırakıp sırf daha güzel diye para yemek için kendisi ile birlikte olan insanları tercih ediyor. İnsanlar doyumsuz.

Kazanamayanların ahı mı denir, kazananın para idare etmedeki acemiliği mi denir bilinmez ama böyle bir şey var. Uğursuzluk getiriyor herhalde.

Çoğu ikramiye çıkanların karşılaştığı hazin sondur. Parayı doğru kullanamamaktan kaynaklandığını düşünüyorum

Çok parayı sadece çok para kazanabilen insanlar yönetebilir. Yani hayatında yüz bin lirayı yan yana görmeyen adam o kadar çok para içinde bocalar ve hızlı tüketir.

Hesapsız,kitapsız harcarsanı bitirirsiniz ama dikkatli bir şekilde kullanırsanız bu parayı katlamak mümkündür.Aksine inanmıyorum

Alın teri ile kazanılan para kadar güzel birşey yok. Milli piyango, sayısal loto, iddia ve benzerlerinden kazanılan paralardan hayır geleceğini düşünmüyorum. Bu nedenle bu tarz oyunları oynamıyorum. Televizyonlarda, gazetelerde büyük ikramiyeler kazanan lakin sahip olduğu huzur ve mutluluğu kaybedenleri izliyoruz, görüyoruz, duyuyoruz.

haksız kazanılan paradan kimseye hayır gelmez.haydan gelen huya gider sözü bence doğrudur.insanlar para çıkana kadar yardım yapacağım okul cami yapacağım derler para çıktığında bu dediklerinden eser kalmaz ne yapacağını bilemediklerinden yanlış yola yönelirler.

You tube de ikramiye kazanıp önce lüks içinde yaşayan daha sonra iflas edip bitlenleri çok izledim.Haydan gelen huya gidiyor sözü çok doğru bir sözdür.O para helal değilse zaten insanın elinde uçup gidiyor ve belası da cabası mafyası akrabası vs başınızdan eksik olmuyor.Şener Şen nin başrol oynadığı Milyarder filmi her şeyi açıklıyor:smiley:

Bence boş boş harcıyorlar o kadar parayı bulduklarinin saskinliklarini yasayip naptiklarini bilmiyorlar.

Plansızlıktan tabii ki. O kadar para eline geçen insan ne yapacağını bilemezse böyle bi’ durum yaşanabilir.

Herkese birgün öyle bir şans düşse keşke de herkes nasibini almış olsa valla bizde vururduk:slight_smile:

Hayatta anlam veremediğim olaylardan biri büyük ikramiye kazanıp dibi görmek nasıl beceriyolar bende bilmiyorum tek bildiğim haram olduğu içinmiş falan.

Banada çok garip geliyor birden çok para şımartıyor galiba bide kumar felan varsa elinde bişey kalmaz ikramiye olsa bide gözlü para yaramaz derler

Ben buna kesinlikle görmemişlik sendromu diyorum. O kadar parayı kazanamayacak bazı insanlar parayı nasıl harcayacaklarını bilemiyor.

Bu durum nasıl oluyor hala anlamış değilim

Herşeyin biranda olması haz duygunu ve sistemi parçalıyor o yüzden alacaklarını aldıklarını sanıp intihar ediyorlar