Büyük ikramiyenin travmaya neden olduğu belirtiliyor

Yılbaşı ikramiyesinin kazanılamaması halinde kişilerde kötü ruh hali ve üzüntü duygularının ön plana çıktığı belirtiliyor.

Sizce doğru mu?

inan o para çıksın tüm duygularımı aldırabilirim sanırım o kadar parayla hahaha

o para birden bir insana çıksa adam ya delirir ya kalp krizi geçirir ya da akraba istilasına uğrar :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Hani olurda çıkarsa diye bilinçaltını hazırlamak lazım aslında bu para ülkemizin içinde bulunduğu şartlar doğrultusunda çok büyük değil şunları yaparsam yada alırsam zaten para biter değerlenir gibi düşüncelerle kendimizi rahatlatabiliriz.

yani bence şanssız olduklarını düşünüyorlar mutsuz olabiliyorlar bana çıksaydı diye kendilerini kısa biliyorlar bunun önüne geçmek için bilet almamak ya da Hale şükretmek.

Çok normal kimsenin güveni yok ki milli piyangoya karşı. Her zaman kazanan yine zenginler. Millet nasıl sevinsin. Tramvaların artışı hiç şaşırtıcı değil.

normal bir durum bir anda milyonların oluyor.İnsan bir şok geçirir.

Bence doğru bir(yani insanları emek harcanarak elde edilen kazanç olmadığı için kötü etkiliyor) tespit böyle ikramiye çıkan insanlardan örnek olarak kendi kanına altın enjekte ederek ölen insanlar da var ailesini karısını boşayıp gidenler de var maalesef, bence en güzel kazanç emek ile elde edilen kazançtır.

Bence doğru değil hatta çok saçma. Zaten para haram insanlar neden haram paralara heves ederler ki anlamam. Onun haricinde zaten hiç senin olmamış bir para için neden üzülürsün ki.

Doğrudur. Biletleri satın alan insanlar beklenti içerisine giriyor. Beklentisi gerçekleşmeyince de psikolojik olarak etkileniyorlardır. Böyle şeylere bulaşmamak lazım.

evet oluyor

bence de oluyor haksız kazanç ve o paranın verdiği mutsuzlukta baş göstermekte

Evet insan ümitleniyor çıkacak diye ama sonuçta bizim olmayan birşey için üzülmenin bi anlamı yok.

Doğrudur çünkü insan o çekilişe kazanmak ümidi ile giriyor ve kazanacağı düşüncesiyle hayaller kurmaya, o şekilde hareket etmeye başlıyor. Fakat çıkmadığı zaman hayal kırıklığına ve ümitsizliğe kapılıyor. O yüzden hayatta her zaman beklentimizi düşük tutmalıyız; hayal kırıklığına uğramamak için.

Yani bizde bir umur alıyoruz hayaller kuruyoruz. Ancak çıkmadı diye depresyona girmiyoruz. Yani keşke çıksaydı diye bir hayıflanma oluyor ancak ertesi gün hatırlamıyoruz bile.

Aynı zamanda anksiyete ve kaygı durumu da gözlemlenebiliyor. paranın bozması diye bir durum da söz konusu tabiki de. Allah ne yoklukla ne de çoklukla sınamasın.

Ben almıyorum özelleştikten sonra iyice güvenim sarsıldı bu işe, muhtemelen de bundan sonra da almayacağım.

bence kesinlikle doğru çünkü insan konu her ne olursa olsun umutlandı şey olumsuzlukla sonuçlandı zaman karamsar ve mutsuz olacaktır .

insanların umuda inanca ihtiyacı var işte dandik çekilişlere katılıp gelmeyince de üzülür insan bu bence çok doğal ama travma kelimesi bu entry için çok fazla olmuş diyebilirim. Tabi ki beklenti insanım vazgeçmesi çok zor olan bir yaradılışsal özelliği ama beklenti karşılayamayınca da moral bozulması üzülmek karşılığın gelmemesi durumları olabiliyor. Bu aynı karşı cinsten olmayan ilgiyi beklemek gibi ama milli piyango vb şans oyunları adı üstünde tamamen şansa bağlı olaylar yani bunu hesaplayıp buna emek harcamak imkansız zaten kişi çoğunlukla emek harcadığı şeyin karşılığını alıyor. Bunda beyinsel ya da kas gücüyle alakalı bir emek sarfetmiyorsun doğal olarak ta kazanma beklemek bence biraz ütopik ha kazanan yok mu var benim çevrem de büyük ikramiye olmasa da hatrı baya sayılır rakamlarda ikramiye kazananlar oldu ama hayat boyu her sene aldığında o ödenen parayı düşünüp bir de şansınızı düşününce zaten kendini fazla da kaptırmamak gerektiğini düşünmekteyim. Naçizane düşüncem budur

Keşke bana çıksa da ben travma yaşasam :slight_smile: ben doğru olduğunu düşünmüyorum hani bazı sorunlar yaşar ama neden üzülsün ki mutlu olur.