Büyüsüne kapılmak deyiminin anlamı nedir?

#### Büyüsüne kapılmak deyiminin anlamı ve açıklaması nedir?

Büyüsüne kapılmak deyimi, bir şeyin veya bir kişinin çekiciliği karşısında dayanamayıp o çekiciliğe hayran kalmak, büyülenmek.

Görülen bir şey veya duyulan bir sesin güzelliği karşında dehşete kapılıp güzelliğine vurulmak olarak tanımlayabiliriz. O kadar çok beğenilmiştir ki sanki kendinizi büyülenmiş gibi tanımlarsınız. Bu tarz durumlarda kullanılan bir deyimdir.

“- Sahneye çıkan kız o kadar güzeldi ki hele bir de sesini duyunca resmen tüm konuklar kızın büyüsüne kapıldı. Gösteri ne zaman bitti hiç birimiz anlayamadık.”

Çok beğenilen ve daha önce karşılaşmadığımız bir güzellikte olan görüp yada duyduğumuz bir şeyin etkisinde kalmak. Çok sevdiğimiz bir müziği dinlerken, manzaralı güzel ortamda vakit geçirirken kullanılır. Ortamın büyüsüne kapılmak, müziğin büyüsüne kapılmak gibi… kişi kendisini duyduğu yada gördüğü şeyin etkisinden farklı duygular hissettirmesidir. Bu tarz durumlarda insanlar bilinci bir yere sabitlenir. Etrafındaki uyaranlara karşı tepkisiz olur. Bunu şöyle örneklendirelim. " müziğin büyüsüne kaldırmadım kendimi seni anlayamadım. Tekrar söyler mısın? "

Büyüsüne kapılmak deyiminin anlamı ; Bir kişinin çekiciliğinden kendini alıkoyamamak , etkilenmek anlamına gelmektedir .

Örneğin ; Otobüsteki çocuğun gözlerinin büyüsüne kapıldım .

Bu cümlede kişi otobüste gördüğü kişinin gözlerinden çok etkilendiğini belirtmek istemiştir .

Kişi veya durumun etkileyici olması ve anın çok farklı gelmesi büyüsüne kapılmak anlamına gelir.

O an gördüğün şeyin seni her türlü içine alması ve bundan gözünü alamama durumundur.