Buzul nedir? Türkiye'de buzul aşındırma şekilleri var mıdır?

Buzul nedir? Türkiye’de buzul aşındırma şekilleri var mıdır?

Buzul yüksek dağ tepelerinde kutuplarda ve kutuplara yakın bölgelerde büyük buz kütleleridir. Türkiye’de buzul aşındırması yoktur.

Buzullar tıpkı akarsular ya da rüzgar gibi bir dış kuvvet olarak bulundukları alanı şekillendirirler. Ülkemiz orta kuşakta yer aldığı için buzul örtüleri görülmez. Ancak kalıcı kar sınırının aşıldığı yüksek yerlerde buzulların oluşturduğu sirk ve vadi buzullarına rastlanır.
Sirk; dağların yüksek kesimlerinde, kalıcı kar sınırın oluşmaya başladığı yerlerdeki çukur alanlardır. Bu çukurlar suyla dolarsa sirk gölleri oluşur. Kaçkar, Alacadağ, Uludağ, Aladağ, Buzul, Erciyes dağlarında sirk gölleri vardır.
Buzul vadileri; buzulun içinde bulunduğu yatağı zamanla aşındırmasıdır. Buzul dağın eteği boyunca hareket eder ve hareket ettiği yatağı U şeklinde aşındırır.
Türkiye’de buzulların görüldüğü başlıca alanlar Doğu Anadolu’da Ağrı, Süphan, Buzul, İkiyaka; Akdeniz’de Aladağlar, Bolkar, Geyik; Karadeniz’de Kaçkar, Giresun; İç Anadolu’da Erciyes; Marmara’da Uludağ’dır. Türkiye’nin en büyük buzulu ise Güneydoğu Toroslar üzerindeki İzbırakan buzuludur.