Buzulların erimesi canlıları nasıl etkiler ?

Buzulların erimesinin sebepleri nelerdir, sonuçları nedir ? Buzulların erimesi canlıları nasıl etkiler ?

">

Buzulların erimesi başta buzullardaki hayvanların yaşam alanlarının yok olmasına daha sonra da dünyanın sular altında kalmasına neden olur. Her canlı suda yaşayamayacağı için bir iklim ve canlı katliamına sahne olur.

Buzulların erimesi buzullarda yasayan canlıları etkiler en cok. Sıcaklık arttığı icin yüksek sıcaklıkta bazı türlerin hayati tehlikeye girer. Aynı zamanda bazı alanlar su altında kalabilir.

Buzulların erimesi En çokta buzullarda yaşayan hayvanları olumsuz yönde etkiler hem onların yaşam yerleri yok olur Ve bu da buzullardaki hayvanların Yok olmasına sebebiyet verir hem de dünyanın sular altında kalmasına sebep olur Bu da bütün canlıların sonu olabilir

Buzulların erimesi maalesef ki küresel ısınmadan kaynaklıyor. Bu durum ekosistemin dengesini bozuyor, yaşamı tehdit edici sonuçlar doğuruyor. Bu şekilde canlıların yaşam alanı kısıtlanıyor, besin bulmak güçleşiyor ve yeni iklim koşulları canlıların hastalanmasına sebebiyet veriyor.

Buzulların erimesinin sebebi buzul parçalarının bulundukları iklim şartlarından daha sıcak iklimlere doğru gitmesinden kaynaklanır. Buzlar daha sıcak iklimlere kaydıkça erime daha çok gözlemlenmektedir. Tabii ki bu erimenin en büyük nedenlerinden biri küresel ısınmadır. Küresel ısınma devam ettikçe her gün biraz daha buzul kaybedeceğiz. Buzulların hepsi erirse Deniz suyu seviyesinde 65 metre bir yükselme olacak ve kıtalarda ciddi değişiklikler meydana gelecek. Buzullar dünya üzerindeki tatlı suların %98,5’lik bir oranını oluşturmaktadır. Buzullar erimeye devam ederse tatlı su, okyanus ve deniz suyuna karışacaktır. Eriyen buzullar canlıların yaşamlarını sonlandırır ve birçok canlı türü şimdiden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Yaşam alanları kısıtlanır. Bu da zamanlar canlıların ölümüne sebep olur.