Cahil insanlar ile laf dalaşına girer misiniz?

Siyaset veya futbol takımlarını öven ne deseniz fayda etmez değiştirmez. Peki bu insanlara laf anlatmaya çalışır mısınız? Yoksa ha ona, ha duvara anlatırım mı dersiniz?

Genelde susarım ve o ortamdan ayrılırım.

sabır sınırımı zorlayana kadar kabullenilmiş doğruyu anlatmaya çalışırım uzlaşma olmazsa susmak en iyisi.

Fanatiklik hem siyaset içinde hemde futbol içinde kullanılabilir bir terim. Adam futbol takımı tutar gibi parti tutuyor. Bu gibi kişilerle önce ufaktan tartışırım. Baktım olaylara at gözlüğü ile yada sadece kendi penceresinden bakiyorsa hiç topa girmem. Haklısın der gülüp geçerim.

Cahile laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur. O yüzden kişi anlamıyorsa ona bir şey anlatmanın bir anlamı yoktur. Çünkü ne yaparsan yap o yine at gözlüklerini takıp dediğinden şaşmayacaktır.

Yanş cahil insana ne kadar laf anlatırsak anlatalım boşa anlatmış oluruz. Bazen kendimi bu konuda frenleyebilsemde bazende yazık ki frenleyemiyorum. Bazıları o kadar çileden çıkarıyorki beynine çiviyle kazıya kazıya anlatmak istiyorum.

neden gireyim ki? gidip boş duvara laf anlatırım daha iyi. En azından kendi dolu sesliliğimden bir yankı alır yoluma devama ederim. diğer türlü 1 laf ederim, karşılığında 1 lafa bile bedel olmayan bin laf işitirim,gereksiz.

Hayır, hatta özelikle sustururum. Çevremde özellikle siyaset yapmayı seven, ama siyatten zerre kadar anlamayan birileri var. Onlar konuyu açar açmaz kalkar giderim. Artık benim yanımda o konuları konuşmazlar.
Kimsenin cahilliğini çekemem. Hayat o kadar uzun değil…

İletişim kurmak için fazla çaba sarf etmem. Çünkü, bu tarz insanlar kendi bildikleri şeylerin dışına çıkmazlar, kabullenme duygusu oluşmamıştır. Ben, ne kadar anlatmaya çalışsam da, anlattıklarım karşı tarafın anlayacağı kadarla kalır.

Cahil insanlara laf anlatılmaz, bu sebeple kesinlikle onlar ile sözlü münakaşaya girmem, tartışmam. Bu sebeple “cahil dostum olacağına, akıllı düşmanım olsun.” felsefesini güderim. Cahil her zaman zarar verir.

boşuna dememişler bir karşımdakine bakarım adam mı diye bir de konuştuğuna bakarım laf mı diye. hiç laf dalaşına tartışmaya girmem muhatap bile olmam. onlarla muhatap olmak benim zeka seviyemi onların seviyesine düşürür.

Neden dilimi yorayım ki bir şey anlamayacak ben dönüp dolaşıp aynı konuşmayı yapacağım o sadece cahil cahil yorumlayacak.

Cahil insanlarla asla laf dalaşına girmem, çünkü onlar, kendi kafalarında oluşturduğu bir pencereden hayata bakıyorlar ve bu pencere tek bir yöne bakıyor, ben onlara ne anlatırsam anlatıyım, neyin doğru neyin yanlış olduğunu söylersem söyleyeyim beni dinlemeyecek, belki o an dinlemiş gibi yapsa bile saatler geçtikten sonra yine kendi bildiğini okuyacak bu yüzden boşuna zamanımı harcadığıma değmez.

Çay bir insanla kesinlikle ve kesinlikle laf dalaşına girmem. Her halükarda onlar kendini haklı görür. Böyle bir laf dalaşına girersem hatalı karşıdaki insan değil ben olurum. Çünkü karşımdaki insan cahil.

Ben girmem çünkü; asla kazanamayacağım bir yarışın içine girmem.

Hayır tabiki de girmem çünkü cahil insanlara bir şeyi her ne kadar anlatmaya çalışsanda onlar anlamama konusunda ısrarcı davranır ve bu yüzden de anlamayan insanlara karşı herhangi bir şey konusunda laf dalaşına girmem.Bildiğim şey bana kalsın ve gerçekten anlamak isteyen kişilere de tabiki anlatırım.

Büyük alimlerden biri der ki, “Bir delille kırk alimi yendim ama kırk delille bir cahili yenemedim.” Bu sözü çok severim ve gerçekliğine inanırım. Cahile laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur. Deve de hendekten atlamaz zaten. En güzeli hiç bu çabaya girmemektir.

Konuya cahil ise kesinlike girilmeye değmez. Tabi dediğim gibi cahilden kastınıza bağlı.

Bir söz vardı ya hani herkesi yendim cahil insanı yenemedim diye çok doğru bir söz geröekten ne anlatırsan anlat anlamıyorlar saygı duymuyorlatir

Cahil insanlarla laf dalaşına girilmez. İnsan asla mutlak bir zaferle çıkamaz o tartışmadan. Çünkü laf anlatılamaz, cahil dediğin bildiğini okur ve söyler. Asla başka düşüncelerin doğruluğunu kabullenmez, kör şekilde bilgisiz zihnine dönüktür. Cahil ile münakaşanın insana katacağı tek şey baş ağrısıdır.