Çalar saat yokken insanlar nasıl alarm kuruyordu?

Çalar saat yokken insanlar nasıl alarm kuruyordu acaba?

çalar saat yokken insanlar akşamdan o saate kalkmaya niyetlenip yaptıkları için gün doğumunda kalkıyorlar de şimdi kimse uyanamıyorum

Eskiden bu kadar hayat endişesi yoktu. Şimdilerde geç saatlere kadar ayakta duruyoruz fakat eski zamanlarda geç saatlere kadar ayakta durulmuyordu. Zaman kavramı olmadığı için insanlar hava karardığında yatardı bu kışın saat 5’te olurken yazın saat 9’da olan bir durumdur. Bu saatlerde yatan insanlar ister istemez sabah erken kalkıyor. Günümüzde bile köylerde yaşayan insanlar alarm kurmadıkları halde erkenden kalkıyorlar. Bunun diler bir sebebide temiz havadan kaynaklanıyor olmasıdır bana göre. Beynimiz çok fazla bulunmadığı için erken kalkmak bizi zorlamaz.

Küçükken bizde yapardık. Niyetlenip yatınca kalkılıyor.

Horozlarla uyandiklarino biliyorum. Her sabah şaşmaz dogal bir saat

Hissediyordu. Kaçta kalkacağını az çok tahmin ediliyordu. Şuan alarım kurmama rağmen alışkanlık olmuş ya alarım çalmadan 5-10 dk öncesinde kendiliğimden kalkıyorum ben

Bence insan beyniyle alarm kurabilir. Sürekli hangi saatte kalkmak istediğini düşünürsen beynin o saatte seni kaldırıyor.

Elektrik olmadığından gece geç saate kadar oturamadıkları için erken kalkıyorlardı ve işlerine geç kalmıyorlardı.