Cam Tavan Sendromu Nedir?

Psikolojide cam tavan sendromu nedir ve hangi deney ile bu adı almıştır?

Abd’de yaklaşık 50 sene önce ortaya çıkan, iş dünyasında görünmez engellerden bahseden, genel olarak kadınlar için kullanılan yapay engeller cam tavan sendromu olarak tanımlanmıştır.

Eğer bir şeyin imkansız olduğuna inanırsak aklımız bize o şeyin gerçekten imkansız olduğuna inandırmaya başlar. Aslında engel gerçek bir engel olmamakla beraber, engel aklımızdadır. Buna öğrenilmiş çaresizlik de diyebiliriz. Pireler ile yapıla deneyden almıştır adını. Pireler 30 cm cam fanuslara konuşur, fanusun altı ısıtılınca pireler kaçmak için zıplar. Fakat başları hep cama çarpıp geri düşerler. Bu hep böyle devam eder. Fakat bir süre sonra tavan kaldırılır. Aynı işlem devam eder. Bu defa pireler yine cam tavan var düşüncesi ile o mesafede zıplar. Kaçabilecekleri halde cam fanus varmış gibi davranırlar. İşte bu deneyden almıştır adını.

Cam tavan sendromu, genellikle kadınlarda görülmektedir. Bu sendrom kişinin yaşadığı öz güven eksikliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Çalışma hayatı olan kadınların belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra yükselmelerini engelleyen etkenlerin tamamına cam tavan sendromu denilmektedir.

Ben bu kavramı feminizm ile alakalı aldığım bir dersten öğrenmiştim. Cam tavan sendromu iş dünyasında çalışanların daha yüksek mevkilere çıkmlarona engel olan görünmez kavramlardır. Irk, din, cinsiyet gibi iş dalı ile alakası olmayan şeyler.

Bu terim sosyal bilimlere yeni kazandırılmış bir kavramdır. Meslek hayatınızda yükselmek isterken birden görünmeyen iş ile alakası olmayan engellere takıkırsınız.

Daha çok kadınlarda görülen, kariyerde belli bir seviyeye geldikten sonra yükselmeme olarak adlandırılan bu duruma denir.

1 Beğeni