Çamaşırlar ipe nasıl asılmalıdır?

Çamaşırlar ipe nasıl asılmalıdır? Çamaşır asmanın adımları nelerdir? Hangi çamaşır nasıl asılır?

çamaşırların asılacağı yerin güneş gören ya da rüzgar olan yer olmalıdır ve çamaşırlar arka arkaya değil doğrusal şekilde asılmalıdır

Çamaşırlar ipe asılmadan önceki bunu yıkamadan önce yapmak gereklidir. Ters çevrilmelidir. Daha sonra uç kısımlarından mandallanmalidir. Eğer güneşli ve sıcak haca ise kuruyunca hemen almak gerekir. Yoksa renkleri solar.

Çamaşırlar yıkandıktan sonra, ipe asılmadan önce mutlaka çırpılarak asılmalıdır. Çırpılmayan çamaşırlar kuruma aşaması sırasında kırışmaktadır. Ancak yeteri kadar çırpılan çamaşırlar neredeyse ütülenmiş izlenimi verebilir. Üst giyim çamaşırlar koltuk altı kısımlarından, pantalon ve şortlar ise ağ kısmından mandallanmalıdır.

Önce ters çevrilmeli sonra ipe asmadan önce bir silkmek lazım. Çünkü ütü ihtiyacı daha az olsun. Sonra güneş gören bir yere asılmalı.

Çamaşırları asarken dikkat edeceğimiz ilk nokta çırpmaktır. Suyunun iyice çekildiğine emin olunca doğrusal bir şekilde ipe asarak mandalı takmalıyız.

Çamaşırların ipe asılış şekli, çamaşırları düzgün sıra ile asmak gerekir, pantolon ve taytlar aynı sıraya, etekler aynı hizada, ve bazı koyu renk olan giysilerin ters çevrilip asılırsa iyi olur, çünkü güneşe karşı asınca güneş soldurabilir renklerini, iç çamaşırlarıda ön taraflara göz önüne asmamak gerekir, diğer çamaşırların arkasına ya da aralarına asılması daha iyi olur.

Çamaşır ilk önce herkesin bildiği gibi kırılmaması için silkilmelidir sonra orta kısmından değil en uç kısımdan iki mandal ile asılmalıdır.

Çamaşır ipe asılmadan önce çırpılmalı, silkelenmelidir. Daha sonra rüzgarda değil güneşte kurutulmalıdır. Çünkü şiddetli rüzgar giysileri deforme edebilir. Ayrıca güneşte çok bekleyen çamaşırların rengi solabilir.


Çamaşırlar yıkandıktan sonra,çırpılarak asılmalıdır,uçlarından mandallanarak asılır hizalı bir şekilde.

Pantolonlar, şortlar, eşofmanlar vb. alt giyim türleri ; zor kuruyan bel bölgesinden asılmamalıdır. Bel bölgesi sallanacak şekilde asılmalıdır.

Gömlekler, tişörtler vb. üst giyim türleri ; yakadan değil , bol olan yerlerden asılır. Yakadan asılırsa zamanla deformasyona uğrar.

İç çamaşırlar ; ağ kısmından asılırsa daha iyi bir görünüm ve kuruma performansı sağlayacaktır.

">

Çamaşırları makinadan alırken çırparak alınmalı. Üzerinde kıl, tüy varsa dökülür ve kırışıklıkları önden açılmış olur . Ve büyüklüklerine göre ayırmalı , İç çamaşırları hariç bu özel giysileri önlere değil arkalara asılmalı. Diğer çamaşırlar ise, küçük olanlar ön kısma , etek ,pantolon , elbise gibi uzun ve büyük çamaşırlar arkaya asılır.

yüzey alanını olabildiğince genişletip hemen kurumasını sağlayabilmek için çırpmak gereklidir. Kıyafetleri düzenli bir şekilde birbiriyle temas etmeyecek şekilde ayırtmak kurumasını hızlandıracaktır.

Makineden çıkardığımız ıslak çamaşırlarımızı bir kaç kez silkeleyin. Pantolon veya etek asacaksanız bel kısmından asmayın çünkü bel kısmı kalın bir kumaştan yapıldığı için zor kurur. Gömlek gibi ince kumaşlar zaten çabuk kuruyan kumaşlardır normal bir biçim de de asılabilir. Ve son olarak çamaşırları dip dibe asmamaya özen gösterin birbirine çok yaklaşık olan çamaşırlar çabuk kurumaz.