Çamaşırlarda oluşan ütü izi nasıl giderilir? Ütü lekesi neden oluşur? Ütü lekesini çıkarmanın püf noktaları nelerdir?

Çamaşırlarda oluşan ütü izi nasıl giderilir?Ütü lekesi neden oluşur?Ütü lekesini çıkarmanın püf noktaları nelerdir?

Ütü lekesi çeşitli nedenlerden dolayı oluşur. Genelde ütüyü yanlış kullanmaktan kaynaklanan bir sorundur bu bazende şudan olur eğer ütünün içindeki şu çok kireçli ise leke ve iz bırakması kaçınılmaz oluyor.

önce ütü prizden çıkarılır, kıyafet ılık su ile durulanır,lekeye biraz deterjan uygulanır,eğer kıyafet uygunsa çamışır suyuna bastıralabilir, sonra çamaşır makinesine atılırak yıkanır daha ipe asarak kurumasın bekleriz

Tekrar yıkatın ve giysiyi tersten ütüleyin buhar çok gelmişse iz yapar yada ütü ayarı yüksektir dikkatli olalım

Ütü izi olan kısmı ıslatıp daha sonra ütüyle üzerinden yeniden geçerek düzelttiğiniz zaman ütü izinin gözle görünür bir şekilde azaldığını ve ya tamamen geçtiğini görürsünüz. Bunun için kuruyana kadar ütüyü birkaç kez bu uygulamak istediğimiz alandan geçirmeliyiz ki yerleşen ütü izi azalsın. Eğer ütü izi çok fazla varsa böyle uğraşmak yerine direkt olarak yıkayıp en baştan ütülemek çok daha mantıklıdır.

Çamaşırlar ütü izinin olmasının sebebi kumaş uygun sıcaklığın kullanılmasından daha yüksek olduğundan dolayı iz bırakır bu engellemek için kullanılan silikon tabanlar üretilmiştir bu tabanları ütünün alt tabakasına yerleştirip istediğinizi ısıda istenilen kumaşı rahatlıkla ütüleyebilirsiniz.