Canı tatlı deyiminin anlamı nedir?

Canı tatlı deyiminin anlamı nedir ve hangi durumlarda kullanılır?

Kendini üzmeyen, sıkıntıya gelemeyen ve kendini değerli gören insanlar için halk arasında sıklıkla kullanılan bir deyimdir.

Canı tatlı deyiminin anlamı ise, herhangi bir insanın canın tatlı olması durumudur. Bu insanlar ne acıya ne üzüntüye nede sıkıntıya gelemezler. Zor bir durumda yada olayda hemen kaçarlar ve bu işi yapmamak için bahane bulurlar. Kendini zorlayacak ne bir işle uğraşırlar ne de bunun gibi işlere karışırlar anlamında kullanılan bir deyimdir.

Canı tatlı deyimi ile anlatılmak istenen temel şey Bazı insanların kendilerinin canlarının diğer insanlara göre sanki daha tatlı olduğunu ve diğer insanların canı yokmuşçasına sadece kendilerini düşündüğü durumlar için kullanılmaktadır bu tip İnsanlar genellikle daha hızlı bir şekilde sıkıntı içerisine girerek kendi canlarını çok harcadığından bahsetmektedir halk arasında sıklıkla kullanılmakta olan bu çocuğun temelinde genellikle insanların zor bir durumla karşılaştığı zaman ya da zor bir olayla karşılaştıkları zaman hemen bu durumdan kaçmaya çalışmaları ya da zor bir gördükleri zaman bahane ederek bu durumdan yüz çevirdiklerinden kaynaklanmaktadır birlikte kendilerini zora sokacak ve uğraştıracak durumların içerisinde girmekten kaçının bu insanlar üzülmeye sıkıntıya ya da kendilerinin bulur ya da hevesleri ile karşı taraftaki insanlar tarafından aldıysan bozukluk şeklinde oynamasıyla oldu büyük bir derecede rahatsızlık duymaktadır.

canı tatlı olmak çok narin hiç bişeye gelmeme kırılgan anlamına gelir.

Canı tatlı deyimi, hiç bir zorluğa dayanmayan ve mızmızlanan kimseler için kullanılan bir deyimdir. Onun canı tatlı bu işi yapamaz anlamında kullanılabilir.

Canı tatlı, kendini seven kendisine zarar gelmesini istemeyen kimselere denir.