Canlı Bilgi Yarışması Duyurusu ve Düzenlemeler [27.07.2019]

Merhaba arkadaşlar,

Sitede düzenlemeler yapıldı, ilk olarak onlardan bahsetmek istiyorum.

• Profilinizde özel mesajlarınızın tamamını görebileceğiniz bir bölüm eklendi.
  • Herhangi bir kategoriye tıkladığınızda, o kategorideki bütün soruları takip etme özelliği eklendi. (Örneğin ekonomi konusundaki soruları kaçırmak istemeyenler, ekonomi kategorisine tıklayarak soruları takip et butonuna tıklayarak bütün sorulardan haberdar olabilirler.)
  • Makale sisteminin yanında soru/cevap yarışmasında en iyi cevap seçilen üyeler de Platinum Üye olabilecekler. Yarışma tarihi şuan için belli değil, ancak kısa süre içerisinde soru/cevap yarışması yapılacak.
  • Arkadaşlar sitede sorulmasını istediğimiz sorular, kullanıcıların aratabileceği sorular olmalıdır.

Tarımın ülke ekonomisine katkısı nedir gibi yoruma dayalı sorulardan ziyade kullanıcıların aratabileceği sorular sormalısınız.

• Sınavlarda öğretmenlerin yorum yapılması için sorduğu soru tiplerinin siteye herhangi bir katkısı yok. Dolayısıyla bundan sonra bu tarz sorular onaylanmayacaktır.
  • Kapı, koltuk nedir? gibi basit sorular onaylanmayacaktır.
  • Kopya içerik kullanarak emeklerinizi ziyan etmeyin lütfen. Kopya içerik kullananların kzaançları ciddi miktarda düştüğü için lütfen kendi özgün cümlelerinizle cevap verin.

Akşam 21:00’da canlı bilgi yarışması yapılacak, yarışmada yaklaşık 10 soru sorulacak olup, ilk yarışma olması sebebiyle yazım yanlışları ile ilgili bir yarışma olacak.

20:59’da sayaç başlayacak ve herkesin ekranında aynı anda saat 21:00’da yarışma soruları gözükecek.

Hangisinin yazılışı doğrudur sorusunun altında biri doğru biri yanlış olmak üzere 2 cevap olacak. Doğru cevabı seçtiğiniz takdirde bir sonraki soruyu görmeye hak kazanacaksınız. Her sorunun cevaplama süresi 15 saniyedir. 15 saniye içerisinde işaretleme yapılmazsa yarışmadan elenirsiniz.

Canlı Bilgi Yarışmasının ödülü 10 TL.

En kısa sürede tüm soruları doğru cevaplayan,
    Birinci kişi 6 TL,
    İkinci kişi 3 TL
    Üçüncü kişi 1 TL ücret alacak.

Yani doğru cevabın yanında hızlı işaretleyen kazanacak.

İstek ve önerilerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yarışma ödülü 10 TL. dediğiniz canlı bilgi yarışması mı hocam ?

evet hocam, düzenledim tekrardan.

Makale sisteminin yanında soru/cevap yarışmasında en iyi cevap seçilen üyeler de Platinum Üye olabilecekler. Yarışma tarihi şuan için belli değil, ancak kısa süre içerisinde soru/cevap yarışması yapılacak.

Hocam bu durumda makale yazmaya devam edecek miyiz Platinum olarak yoksa isteyen mi yazmaya devam edecek?

@Alshain “Tarımın ülke ekonomisine katkıları” tarzı yoruma dayalı soruların bilgi içerikli kategorilerde sorulması olmuyordu zaten. O yüzden bilgi içerikli kategoriler kapsamında onaylanmamasını doğru buluyorum ama “Yorum Soruları” kategorisinde bu tarz başlıklar açılabilir diye düşünüyorum. Çünkü yorum niteliği bile taşımayan bazı sohbet konuları yorum kategorisine açılabiliyor. Tarım ve ülke ekonomisi arasındaki ilişki tarzı soruları Yorum Sorusu kategorisinde sorabilmeliyiz diye düşünüyorum ben. Gerekirse o bölümden elde edilecek kazanç oranı düşürülebilir. Zaten dediğiniz gibi, siteye pek bir artısı olmuyor o tarz soruların.

İlişki kategorisinin kaldırılması gerektiğini düşünüyorum bir de ya da kazancı düşürülmeli. Çünkü o kategoride açılan başlıkların neredeyse tümü yorum sorusu niteliği taşıyor. Bilgi içerikli bir cevapları yok işin özü. Mesela o kadar araştırma yapıp bilgi içerikli bir cevap yazanla, ilişki kategorisindeki yorum nitelikli soruya yorum gerektiren cevap yazan üye aynı kazancı alıyor. Bu da benim açımdan haksızlık doğuruyor. Ya kategori kalkmalı ya da kazancı düşürülmeli. Tabi benim görüşüm.

En iyi cevap seçilen üyelerin Platinum olması güzel ama diyelim ben Platinum üye olmak istemiyorum. Böyle bir hakkım olamaz mı? Tabi Platinum olmak istemeyecek üye yoktur. :smiley: Ama ben istemiyorum diyelim, buna rağmen güzel cevaplar da paylaşmaya devam etmek istiyorum. Buradan yola çıkarak, Platinum üye olmayı istememem kabul edilebilir mi?

Bugünkü yarışmanın konusu beni benden aldı. :slight_smile: Kesin katılırım (bir sorun olmazsa). 10 lira da fazlaymış ama güzel. Herkese bol şans diyeyim.

Kolay gelsin size ve ekipteki arkadaşlara.

Bence haklısın sana katılıyorum. İlişki sorusu diye gördüğüm soruların çoğu yorum sorusu aslında, güzel psikolog veya üst seviye insanların güzel ilişkiye dair söylemleri ve konuları var aslında onlar sorulsa gayet iyi olacak ama İlişki kategorisi gözden geçirilmeli yada oraya gelen sorular yorum niteliğinde ise direk silinebilir.

Makale sistemi duruyor. Temel yine makale ile platinum olması üzerine ama ek olarak yarışmalarda en iyi cevap verenler makale yazmadan platinum olacak.
    Platinum kuralında ayda 2 makale şartına uymaz yada bir sonraki yarışmada en iyi cevap seçilemezse kullanıcının statüsü düşeceği için yine makale önemli oluyor.

Sadece yarışmalardaki en iyi cevap seçilenler için bu geçiş. Eğer istemiyorsanız bilerek hata yapmanız durumunda bizde size zorluk çıkartmayız. :slight_smile:

Onu diyorum işte. Aynı şekilde “Hayata Dair” kategorisi de aynı özelliği taşıyor desem yeridir. Biri bilgi içerikli soru arıyor ya da bilgi içerikli cevap araştırıyor, o kadar uğraşıyor ama basit bir ilişki başlığına yazılan yorum nitelikli cevaba ya da o soruya gelen kazanca eş değer kazanç elde ediyor. Direk silinsin deyip de soru sorma alanını daraltmak istemem. Çünkü bilgi içerikli soruların da bir yerde sonu gelir illa ki ama o kategoride verilen kazanç düşürülmeli. Güzel bir sağlık sorusu açan üye ile, ilişki kategorisinde “ilk buluşma nasıl olmalı” tarzı soru açan üye aynı kazancı almamalı. Öylesi haksızlık oluyor. Kaldı ki yönetici de boşuna para ödemiş oluyor. Yönetim açısından da, üyeler arasında haklı kazanç olması açısından da belirli kategorilerde verilen ücretlerin düşürülmesi daha mantıklı geliyor bana ya da kategori kaldırılsın. Yorum bölümüne açılır o tür başlıklar.

Hocam merhabalar, ben Silver üyeyim, henüz Gold olamadım. Zamanım kısıtlı olduğundan ama yarışma tarihi de kesin değil ozamana kadar Gold olur muyum bilmiyorum. Silver üyeyim ve yarışmada başarılı oldum. Platinum’a geçebilecek miyim direk olarak yoksa Gold üye olursam mı geçiş yaparım ?

Yani haklısın direk silmek bir katı oldu ama diğer konularda hepsine katılıyorum. Bütün bu sorular Yorum kategorisine aktarılabilir.

biraz karışık konu ona net cevabı yönetici verebilir.

Tamam hocam, yardımınız için teşekkürler.Gerekli bilgi sağlandığında bende ona göre bir yol çizelgesi çizebilirim :slight_smile:

bu durumda üye kararsız kalacak soracağı soruda eğer ki yorum gerektiren bir soruysa onaylayan kisi başlığı değiştirebilir yorum sorusu olarak sorabilir. Çünkü bütün sitelerde bu kategoriler mevcut.

Hepimiz için hayırlı uğurlu olsun. Ve herkese bol şans diliyorum.

Üyenin kararsız kalması neredeyse imkansız.

• “Erkek arkadaşla ilk görüşme nasıl olmalıdır?”
  • "Nişanlılık süreci ne kadar olmalıdır?"
  • "İlişkinin kötü durumda olduğunu gösteren faktörler nelerdir?
  • Bu gibi soruların hiçbir bilimsel açıklaması yok. Hepsi de kişisel bakış açısında değerlendirebilecek, yorum niteliğindeki sorular. Bunu soran da, cevaplayan da aslında fazladan ücret alıyor.

• "Vücutta karıncalanma hangi hastalıkların belirtisi olabilir?
  • "Plastik sanat nedir, özellikleri nelerdir?"
  • "Ceza hukuku ilkeleri nelerdir?"
  • Bir de bu sorulara bakın. Bunları soran da, araştırıp cevap yazan da ilişki yorumlayan ve soran üye ile aynı kazancı almamalı. Benzer sitelerde bulunan bir kategori olabilir ama bu sitedeki mantık diğer sitelerden bazı hususlarda ayrışıyor. Daha tatminkar ve doyurucu cevaplar ve sorular isteniyor. Bu prensibe göre de “İlişki” kategorisi boş bir kategori. Yani haksız kazanç doğuruyor. İlla ki var olması gereken bir kategoriyse, o kategoriye yansıtılan ücret düşürülmeli.

Kısacası araştırma yapıp emek veren üye ile, yoruma yönelen üye aynı kazancı almamalı. Hem moderatör arkadaşların da yükü hafiflemiş olur diye düşünüyorum. Tabi onların bileceği iş. Ben sadece kendi düşüncemi belirttim haksızlık olmaması açısından. Sizin görüşünüze de saygı duyarım.

hocam sitenin mobil programı çıksa hoş, güzel olmazmı?

Bence de çok iyi olur. Sonuçta birçok üye ve site adına çalışan var. Uygulamaya dönülse harika olur

Üyelerin sürekli google girip araştırma yapmaları üyeleri sıkabilir. Arada yoruma dayalı veya kolay sorular cevaplamak rahatlatıyor. Sizin dediğiniz gibi küt bilgi sorularını sormak insanın ilgisini çekmeyeceğinden cevaplanmaz. Az cevaplanan sorulara bakınız derim. Zaten tv-sinema, yemek kategorisi de tekrara düştüğü içinkaldırılmıştı. İlişkiler bölümü için öneriniz kabul edilirse şaşırmam.

Ben kaldırılması şart demiyorum.
    Bir kategoride yöneltilen soruların çoğunluğu yorum niteliğindeyse, o kategorilere verilen ücretler düşürülebilir. Netice olarak, araştırıp yazanla, kendi görüşlerini paylaşan üye aynı ücreti alıyorsa orada haksızlık oluşur. İsteyen daha düşük ücrete razı olup yorum niteliğinde soru sorup cevaplasın, isteyen de araştırıp bilgi içerikli soru yöneltsin ya da o nitelikteki sorulara cevap versin ve yorum sorularından daha fazla kazansın. Sitenin mantığı zaten bu şekilde. Bu mantığa ters düşen tek sorun da “İlişkiler”, “Hayata Dair” gibi kategoriler. Hadi “Hayata Dair” kategorisinde yine güzel sorular yöneltiliyor. Araştırıp cevap yazabileceğimiz bilgi içerikli sorular da mevcut ama “İlişkiler” kategorisi sitenin anlayışına ters çizgide ilerliyor. Kategorinin tamamen kaldırılması demek o alanda sorular sorulamayacağını da göstermez ki hem. İsteyen ilişki sorularını yorum kategorisinde yöneltebilir pekala. Yani kısıtlama, sınırlama gibi bir durum olmaz.

Son olarak, haklılık kapsamında yöneltilen bir öneri kabul görürse niye şaşırasınız ki? Tutun da kabul görmedi diyelim. “Demek ki yanlış düşünmüşüm” derim. Hepimizin görüşüne açıklar. Dediğimi çürütecek görüşünüz varsa siz de paylaşın, benim önerim kabul görmesin. Saygı duyarım.

Yemek kategorisi geri gelmiş. Yasaklı bir kategorisiydi ve geri dönmüş.