Çatlayan bardak ve kupaların bir anlamı var mıdır?

Çatlayan bardak ve kupaların bir anlamı var mıdır?

batıl inanç olarak evde nazar olduğunu söylerler. Çatlayan bardağı kırarak nazarında kırılmış olduğunu düşünürler.

Allah korusun hepimizi kötü nazardan. Düşmanımızın başına gelmesin.

Bence bunlar hurafelerden başka birşey değildir. Kara kedi önünden geçerse kötüye işarettir diyor,ne yapalım kedi de mi sevmeyelim.

Evet vardır.
Eskidiği ve çöpe atman gerektiği anlamına gelir.
Başka bir anlamı yoktur :grinning:
Batıl inançlar yalandan başka bir şey değildir.
İnanmak çok saçma geliyor.

Bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Batıl inanç gereği nazar çıktı diyenler var.

Bence hurafe ya öyle her kırılan şeye nazar çıktı diyeceksek kalbimiz kırılınca da nazar çıktı diyelim

Halk arasında nazar çıktı denir.
Psikolojik anlamda; kafan başka şeylerle meşgul, anda değilsin.
Aslında bu konuda spiritüel olarak bazı anlamlar da olduğunu biliyorum. Onlardan pek bahsetmeyi düşünmüyorum.
Boşu boşuna zihne olumsuz şeyler ekmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Halk arasında nazar çıktı söylemi gayet hoş bir düşünce biçimi.

amin ama nazar gerçeğide var hayatımızda dikkat etmek gerekli.

Hiç bir anlamı yok, bir anlam aramamak gerekir. Bunların hepsi batıl inanç, inanmamak gerekir.

Nazar çıktı derler. Çatlayan ya da kırılan bir şeyin evde tutulmasının da uğursuzluk getireceği inancı vardır.

Nazar çıkmış olur batıl inançlara göre ancak şahsen ben bunun hurafeden ibaret olduğunu düşünüyorum.

hiçbir anlamı yok çok sıcak ken yada soğukken kullanıldığı zaman kırılabilir.

Kalitesizdir veya sıcak soğuk değişiminden olmuştur, batıl inançları bırakalım.

hep nazar için söylerler . Bir kişinin nazarı değdiğinde bi eşyana bişey olunca nazar çıktı derler

Bence bi anlamı yok hepsi hurafe batıl inanç insanların bunlara inanmaları ne acı bunlara inanarak böyle hayat geçmez kendi elleriyle hayatlarını çıkmaza sokuyorlar

Genelde insanlar nazar çıktı der. Ama bana göre hiçbir anlam taşımıyor.

Bence yok. Batıl inanç olduğunu düşünüyorum. Her şeye de anlam yüklememek gerek.

Nazar diye bir şey var onu biliyoruz ama bı şey çatladı diye kötü bir şey olacak degil

Vardır tabiki kırılan bardak ya da kupa her ne ise tutkal ile yapıştırılıp eskisi gibi kullanılabilir.