Çay İçmek Gerçekten Harareti Alır Mı?

Çay İçmek Gerçekten Harareti Alır Mı?

">

Çay içince vücut sıcak içeçeğe karşı ısısını yükselti ve terlemeye başlar ve ısı kaybı oluşur. Su eksipini de tamamlaması açısından çay harareti alır diye bir görüş var.

Çay içmek harareti alır lâkin bunu genel olarak tüm sıcak içeceklere karşın söylebiliriz çünkü vücut tüm sıcak içeceklere aynı tepkiyi veririr. Çayın diğer sıcak içeceklerden daha doğal olmasından ötürü vücutta herhangi bir şişkinliğe neden olmadığından daha çok tercih edilebilir . Çünkü bilimsel olarak vücuda giren tüm sıcak içecekler vücudu kandırarak normalden fazla terlemesini sağlar bu da vücutta ısı kaybına neden olur , bir süre sonra vücudu serinletir.

çay icmek sakinlestirir. Harareti alır ve rahatlatır. Sıcak olarak tüketildigi icin harareti aldığı söylenebilir

çay içmek harareti alır mı evet
nedenine gelecek olursak vücudumuza ne kadar soğuk depolarsak depolayalım daha fazla soğuk içecek isteriz ve malesef ki bu bizi kesmez ama hararetli olduğumuzda çay gibi sıcak tüketeceğimiz içeceği yada içecekleri tercih ettiğimiz zaman o hararetten eser kalamayacak .
çivi çiviyi söker misali
sizde deneyebilirsiniz ben denedim ve işe yarıyor :smile:

Bence bünyeden bünyeye göre değişiyor.Kimisinde harareti alır,kimisinde almaz,bende pek işe yaramıyor zaten.Ben çayı çok içmem,en fazla gün içinde 4 ya da 5 bardak o da eşimin sayesinde yoksa çay ile aram yoktur.Suyu çok içerim günde 2 litre felan bazen aştığım da oluyor.Teşekkürler.Bu arada burdan para kazanmak zorlaşmış.Eskiden daha çok para kazanıyordum.Uzun zamandır girmiyordum.Bugün bir bakayım dedim ve birşeyler yazdım.Sadece 1 kuruş eklenmiş.Daha da uğraşmam herhalde,çünkü çok azaltılmış kazançlar.

Evet arkadaşlar,çoğunuzun da söylemiş olduğu gibi çay harareti alır.Vücut çay içilince ısısını yükseltip terlemeye başlar ve ısı kaybı oluşur.

Çay içmek harareti almaz çünkü sözde bahsedilen çay içine girilip yüzülen çay olmaktadır ama bizim insanımız her zaman ki gibi bu konuyu da yanlış anlamış

çay içince vücut sıcaklığından daha yüksek bir sıcaklıkta olduğu için vücut sıcaklığının artması gerekmektedir. Ama beynimiz buna izin vermez ve vücudun bu sıcaklığı dengeleyebilmesi için terleme emrini verir. Terimiz vücudumuzdan buharlaşınca bu soğukluğa ve ferahlığa sebebiyet getirir. yani çay veya diğer sıcak içecekler harareti alır.

Çay içmek harareti alır ifadesine katılmıyorum. Çay içince insanların psikolojik olarak öyle hissettiğini düşünüyorum.

çay içmek başta vücudun ısısını artırırken daha sonrasında bir ferahlık hissi vermektedir. Çay harareti alır.

Çayı en çok kahvaltıda seviyorum. Sıcak havalarda içilmiyor. Hararet aldığını ise hiç düşünmüyorum. :slight_smile:

vücudun yaz ayında sıcak olması halinde aynı zamanda içeriye sıcak bir sıvı gönderdiğimizde vucüt kendini soğutmaya çalışacaktır bundan ötürü de harareti alır

Çay içmenin harareti aldığını düşünmüyorum. Ama buzlu çay yani ıce tea nin harareti aldığını düşünüyorum.

Daha sıcak içecekler daha fazla terlememize ve daha fazla ısı kaybetmemize sebep olurken soğuk içecekler tam olarak olmasa da bizi serinletiyorsa hemen kalkıp bir çay mı koyalım? Tam olarak öyle değil. Jay, “Sıcak günlerde sıcak içecekler içilmesini pek tavsiye etmiyorum.” diyor. Birincisi buharlaşmadan kaynaklanan ısı kaybı o kadar önemli değil. İkincisi yapılan araştırmada vantilatör etmeni vardı. Bu da bisiklet çevirenlerden çıkan her bir damla terin buharlaşarak tüm ısı kaybına eklendiği anlamına geliyor. Eğer sizin yüzünüzden ter damlıyorsa ve havluyla siliyorsanız terleme yoluyla ısı kaybı yaşamamışsınız demektir.

Peki suyun sıcaklığı ile gönüllülerin terleme seviyeleri arasındaki bağlantı neydi? Deneyde gönüllülerin iç vücut sıcaklığı değişmedi. Öyleyse vücut ter üretimini arttıracağına ya da azaltacağına nasıl karar verdi? Jay bunun suyun izlediği yolla ilgili olabileceğini düşünüyor. Jay 2014’te yeni bir çalışma yaptı. Bu sefer gönüllülerden bir kısmı ağızlarını çeşitli sıcaklıklardaki suyla çalkaladı, bir kısmının da karınlarına tüp yardımıyla su enjekte edildi. Ağzı suyla çalkalamanın terleme seviyesini değiştirmediği gözlemlendi. Öte yandan karna enjekte edilen su terleme seviyesini değiştirdi. Soğuk su gönüllülerin daha az terlemesine sebep olurken sıcak su daha fazla terletti.

Çay gerçekten harareti alır, bu yüzden çöldeki bedeviler bile çay içer. Ancak çayın, diğer sıcak içeceklerden daha fazla hararet alıcı bir özelliği yoktur. Aslında hemen hemen bütün sıcak içecekler hararet alır.

Çay içmek harareti alır sözünde belirttiğimiz çay , içtiğimiz çay değildir. Yanlış bilinen bir konudur bu. Dere gibi olan çay ,yani yüzmek için girilen su anlamında kullanılır. Çay dediğimiz su kütleleri soğuk ve şoklayıcı etkiye sahiptir . Bu yüzden çay harareti alır denilir. İçtiğimiz çay oradaki çay değildir :slight_smile:
image">image

çay içmek keyifli bir aktivitedir. Keyifli olan çay içer

Çay harareti almaz. Harareti alan çay akarsu olan çaydır. Eş sesli olan çay kelimesi yanlış anlaşılmaktadır. Akarsuya giren insanın harareti gider.

Çay hareketi alır; fakat hangi çay, Çünkü her şey aynı etkiye ve özelliğe sahip değildir, Bazı çaylar var içildiği zaman harareti alır. Örneğin siyah çay içildiği zaman harareti alır.