Çay nasıl demlenir?

ÇAY NASIL YETİŞIR VE NASİL DEMLENIR ?

önce şu ısıtmamış lazım çaydanlıkta daha sonra 2 kasık çay adidas 10 dk cayın olmasını bekliycez olduktan sonra bardağa yarim bardak dem geriside su sonra isteğe bağlı şeker yada şekersiz içmek

Çay’ın Yapılışı: ilk önce çaydanlığa su koyup kaynamasını bekliyoruz sonra çaydanlığın üst kısmınada 4-5 kaşık çay koyarız kaynattığımız suyu çaya dökeriz sonra 15-20 dk tekrar kaynamasını bekleriz zaman geçtikten sonra çayımız hazır olur.

Suyu Isıtıp 10 dk bekliyoruz, sonra 2 3 kasık çay koyman gerekir ve tekrar 10 15 dk kaynatman gerekir duruma göre gözlemliyip o süreyi ayarlıyabilirsin, ve çay hazır.

Ben çayı şöyle yapıyorum daha doğrusu ben öyle seviyorum. Cayın içine kesinlikle tomurcuk atarim. Suyu koyar üzerine 2 çay kaşığı çay atarım. Çaydanlığın üzerine koyar kaynayana kadar bekletirim . Daha sonra kaynamış suyu cayın üzerine döker 20 dk beklerim. Çay hazır.Afiyet olsun…

Çaydanlığın altına suyu koyuyorsun şenliği üzerine koyup kaynamasını bekliyorsun. Su kaynadıktan sonra şenliğe 3 yemek kaşığı çayı atıp üzerine de yavaş yavaş çayı başlamadan kaynarmış suyu ekliyorsun. Çaydanlığın altına su ekleyip kaynatıyorsun tekrar. Bu şurada da çay demlenmiş oluyor.

Çay Rize’de ormanlık alanlarda yetişir.Bol yağmur alan yerlerde yetişir genellikle.İlk başta çay suyu kaynatılır çayın üzerine sıcak su koyulur.Öylelikle çay demlenmiş olur.

Geçen gün çay demlerken, bir komşumuzun çayı önce yıkadığını fark ettim. Bana farklı geldi. Alt demlikteki su kaynayınca üst demliğe döküyoruz :grin:

ilk olarak çaydanlıga su koyup kaynatmak zorundayız daha sonra başka bir çaydanlıga 2-3 kaşık dem atılır demli severseniz daha fazla koyabilirsiniz ardında kaynattıgımız su ile dem attıgımız çaydanlıga suyu koyarız ve tekrar ısıtır içeriz keyifli sohbetler

Çay Ülkemizde ve Dünyada çok fazla sevilen bir içecektir. Bunun Yanı Sıra Ülkemizde Karadeniz Bölgesinde Yoğun Olarak Yetiştirilir.Çay Öncelikle Suyu Kaynatmakla Başlar Birinci Aşaması Budur Su Kaynadıktan Sonra Çayımızı Atarız Çaydanlığa Ve Sımsıcak Çayı Doya Doya İçeriz.

tek yapacaksan önce su kaynatır sonra çay atarsın eğer altlı üstlü yapacaksan alta su doldurursun üste çay atar çay ıslanacak kadar su konur altlı üstlü ocağa koyulur alttaki su kaynayınca üste dökülür alta su takviyesi yapılır ve ocağa tekrar koyulur suyun demlenmesi beklenir.

İlk önce çaydanlığı suyu koyup kaynatacaksın daha sonra üstüne çayı koyup kaynamış suyu üstüne dökeceksin ve 10 dakika daha bekleyeceksin bu kadar

Çay demlemek kolay bir iştir ancak güzel ve kaliteli bir çay demlemek için önemli etken kullandığınız çaydır.
İlk olarak çaydanlığa bir miktar su koyun ve kaynatın kaynadıktan sonra çaydanlığın üst kısmına 3 yemek kaşığı çay dökün arkasından da kaynatmış olduğunuz sudan bir miktar çayınızın üzerine dökün son olarak çaydanlığın ağzını kapatın ve 10 dakika kadar demlemeye bırakın.
Herkese iyi yudumlar.

çay nasıl demlenir kolay önce suyu kaynatın iyice sonra demleyin 20dk beklesin dinlensin yani size tavşan kanı çay afiyet olsun

bence iyi çay demlemek için ilk önce demi’nin çok iyi olması gerekir çok iyi bir marka olması gerekir ve ben tomurcuk kullanıyorum içine daha çok güzel tat veriyor ve koku veriyor suyu yarısına kadar koyuyorum ve kaynamaya bırakıyorum kaynadıktan sonra demin üstüne çayı koyuyorum ve istediğim kadar içebileceğim kadar dem ve su daha sonra kaynadıktan sonra tekrar içine yarıya su koyuyorum ve tekrar kaynatmaya bırakıyorum daha sonra ocağı kapatıp içiyorum bence en iyi çay demin de ve tomurcuk olmasındadır içinde çok güzel bir koku veriyor çünkü.