Çaydaki boya hilesi olduğu nasıl anlaşılır? Nasıl farkedilir?

Çaydaki boya hilesi olduğu nasıl anlaşılır? Nasıl farkedilir?


Pek mümkün değildir . ama tadından falan anlaşılır herhalde

Çaydaki Boya Hilesi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çaydaki boya hilesi olup olmadığını anlamak için öncelikle aldığınız çay paketinden bir miktar kuru çayı alın. Bu çayı bir bardak soğuk suyun içine dökün. Eğer bu çayın içinde boyar madde varsa anında boyasını suya verecektir. Bu durumda da su kırmızıya döner. Eğer boyar madde yoksa su olduğu gibi saf şekilde kalacaktır. Diğer yöntemler arasında paketteki kuru çayın içine bakıldığı zaman çayın düzgün yapıda olması, içerisinde çöp, odunsu, lifsi gibi maddelerin olmaması gerekir. Çay içildiği zaman dilde sert bir etki bırakması gerekmektedir. Çayın içinde eğer boyar madde varsa bu çay ilk içildiği sırada ağzınızda sert bir tat bırakmayacaktır. Çayda en çok bilinen hile olarak boyar madde ve granül kullanıldığı bilinmektedir.

">

Çaydaki boya maddesi kuru çayı suya koymakla anlaşılır . Kuru çay suya girince rengini suya verir.

Dış görünüşünden anlamak neredeyse imkansızdır . Belki çay paketinden bir kaşık çay alınarak yıkanıp anlaşılabilir . Eğer üzerinde boya varsa bu büyük ihtimalle akacaktır .

çay seven biri ve çayın tadından anlayan biri çok çabuk bir şekilde çayın boyada hammaddesi olup olmadığını fark eder.Eğer bu şekilde kişi çaydan anlamazsa kuru Dem bir miktar suya bırakarak boya içinde olup olmadığı rahatlıkla belli olur.


Çok basit çayda boya illegali olduğunu bir soguk su bardagına güvenmedigin endişelendiğin çayı koyarsın
Eğer çay suya hemen rengini salıyorsa baya katkı maddedi içeriyor demekti zaten poşet çayların çoğunda renk katkı ve maddesi vardır.

Test edeceğimiz çayı soğuk suya koyduğumuzda renk veriyorsa boya vardır. Poşet çayların hemen hemen hepsinde var.

Anlaması kolaydır paketten bir tutam çayı bir bardak suyun içine bırakın eğer renk veriyorsa o çay boyalıdır.

Caydaki boya hilesi cayi suya koyarsan belli olur ama genellikle bilinen markalardan alırsan buna gerek kalmaz

ÇAYDA BOYA HİLESİ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR
Bunu anlamak için basit bir işleme tabii tutabilirsiniz. Soğuk suya bir miktar çayı koyun, hemen renk akışı oluyorsa çaya boyar katkı maddesi katıldığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra boyalı çay demlendiği takdirde bulanık olur.
image">image

Çok basit hemen bi bardağa su koy sonra onu buzluğa at ve aldığı veyahut şüphelendiğin çayı buna ekle eğer boya varsa kendini belli eder. Okuduğun için teşekürler.

çayı bir kapın içine o kabın içinede su koyalım suda renk degişikliği görülürse o çayda boya vardır.