Cenazelerde yiyecek, içecek ikram edilmesi doğru mu?

Cenazelerde birşeyler ikram edilmesi sizce ne kadar doğru?

Aslında dinimizce bir yeri yokmuş lakin uzaktan gelen olur aç olur vs diye yapılan bu ikram zamanla gelenek haline gelmiş.

Yani ne olursa olsun bizim kültürümüzde var cenaze evide olsa birşeyler ikram ediliyor. Zaten cenaze sahibi ilgilenmiyor ki konu komşu yapıyor o işi.

Tabi ki de doğru. Önce namaza gidiyorsun. Ardından mezara gidiyorsun. Cenazeyi defnediyorsun. İnsan yoruluyor haliyle. Bir şeyler yemek gerek

Ben bunda bir sakınca görmüyorum. Bir günahı yok yani

Abartmadan ikram edilen şeyler doğru ama inansın acısı varken birde gelenlere yemek ser kaldır onları doyur cok saçma acısını mi yaşasın insanlara hizmet etmeklemi uğraşsın

Dinimizde cenaze sahibinin yemek yedirmesi uygun degil buyrulmus. Konu komsu yapması lazimmis. O acinin icinde yemek telasina girmemek lazim. Ama bunun icinde çevredekilerin duyarli olup cenaze sahibine birakmamasi lazim. Gunumuzdede o yardimseverlik yok denecek kadar az kaldığı icin hem aciyi çekiyor hem yemek derdine düşüyor ev sahibi.:disappointed:

Yanı bizim cenazelerımız de kolu komsu getirir evde yemek pişmez gelen yemekler dagıtılır

Durumu iyi olmayanlar için verilse filan mantıklı lakin onun dışında saçma.

Yanlış olan bir tarafı yok bence bu durumun. Sadece geleneksel olarak zorunlu hale gelmese iyi olurdu bu. Yiyeceği verebilen var veremeyen var, verebilen versin.

aslinda cok yanlis insanlar acisini yasamak yerine gelene gidene çay yemek yetiştirmeye çalışıyorlar.

bilmem doğru olabilir millet yemek için geliyor

Uzaktan gelen misafirler için hazırlanabilir tabi zaten ev sahibi genelde uğraşmıyor tanıdıklar falan yapıyor ama cenazeye gelen herkes için yemekler yapmak ikram etmek falan bana doğru gelmiyor gerek de görmüyorum sonuçta insanlar oraya karın doyurmaya gelmiyor.

İzmirde siz dağıtmasanız bile büyükşehir belediyesi bütün vefaat etmiş olan ailelere pide ayran yolluyo. Bence yanlış herkes acısını yaşarken orda yemek dağıtmak abes kaçıyor diye düşünüyorum.

Bence bir sakıncası yok, ikram edilmese de olur fakat hani o kadar insan gelmiş, bir helva yapalım gibi bir adet oluşmuş.

cenazelerde cenaze sahiplerinin bir şeyler ikram edilmesi doğru değildir. Bizzat peygamberimiz yasaklamıştır. Ancak cenaze sahiplerinin değil uzak akraba yada konu komşu bu konuda bir ikram da bulunursa da sorun değil. Yeterki cenaze sahibi yapmasın ve yapanlarda ziyafet havası oluşturulmasın ne dinen ne de örfen sakıncası yok.

Aslına bakarsanız bence doğru ama biz çok abartıyoruz. Hatta bir çok insan sırf yemek için bu olayı kullanıyor ne kadar ayıp bir durum. Taziye evine komşuların misafirlerin desteği olması gerekirken daha onlar yük oluyor. İnsanlar acısını yaşayamadıkları gibi bir de gelen kişilerin aç olup olmadıklarını düşünüyor. Taziye evine gidenlerin taziye sahiplerini düşünmesi gerekirken onlara desteğinin olduğunu zannederken daha onlar sıkıntılı bir hale getiriyor bu durumu.

Hiç bir şekilde doğru değil ama bizim insanlarımız “el ne der” kaygısıyla yasını tutacağı yerde gelenlerin yemesi içmesiyle uğraşıp yasını bile tutmasına fırsat verilmeyen bir zamandayız.

Ewt uzak yoldan gelenler ac kalamaz yaa kesinlikle verilmeli

Bence yanlış değil ama çok gereklide değil. Bizim burda belediye dağıtıyor ayran ve cantık .