Centilmenler Savaşı derken sizce ne kastediliyor?

Centilmenler Savaşı derken sizce ne kastediliyor? Son Centilmenler Savaşı olarak da geçebilir.Bu konu hakkındaki yorumlarınızı paylaşınız.

bunun sebebi, savasan ordularin komuta kademesinde bulunan kisilerin formasyonlarini, askerligin hala neredeyse ‘romantik’ bir ugras olarak goruldugu, hala ronesans adami kavraminin tasidigi anlamlari barindiran, kendine has son derece net saygi kurallari, ilke ve onur mefhumlari iceren bir yasam tarzi olarak ele alindigi bir donemde edinmis olmalaridir. ayrica belirtmekte yarar var, bu savasta avrupa ordularina komuta eden kadronun hatiri sayilir bir kismi, ozellikle alman ve fransiz komutanlar, aristokrat kokenli ailelerden gelmektedir. ingiliz ordusunda da bu oran hic az degildir. yani, bu kimseler sinifsal olarak da zaten 'centilmen’dirler, savasa adeta bir duelloya yaklasir gibi yaklasmislardir, onur kodlari onlar icin bellidir. dusman veya degil, komutan komutandir ve kendisine yakisir muamele gormelidir.

bu formasyonu anlamak icin jean renoir’in la grande illusion filmine bakilabilir; ozellikle de alman komutanin kendisine esir dusmus fransiz komutana yaklasimina. birbirlerini kirip geciren iki ordunun komutani gibi degildir hicbiri, adeta viktorya donemi kuluplerinde kocaman deri koltuklarda fraklari icinde oturup port ve puro icen asilzadeler gibidirler beraber. zaten ikisi de aristokrattir. zaman olarak uymasa da bu formasyonu daha iyi anlamak bakimindan patton filmine de bakilabilir. general patton bu filmde gercek bir ronesans adamidir; mitolojiyi bilir, siir okur ve iyi savasir. patton da asker bir aileden gelmektedir ve aile icinde askerligin ‘centilmenlik’ kodlarini ogrenmistir. erwin rommel onun icin fasist bir barbar veya politik bir figur degil bir askerdir ve butun saygisiyla oturup rommel’in tank savasiyla ilgili kitabini okur ve duellonun bir tarafi olarak cikar karsisina. patton’in kendisi de politikadan nefret etmektedir zaten; onun icin askerce yasamak ve olmektir esas mesele.

(ilginctir, renoir’in filminde alman ve fransiz komutanlar tam da bu askerlik anlayisinin degismesinden konusurlar bir sahnede. alman komutan, hatirladigim kadariyla, ‘bu savas bir centilmenler savasi, fakat gelecek savaslar boyle olmayacak, bunu gorebiliyorum. siz ve ben bu kusagin son temsilcileriyiz, bize bir daha ihtiyac olmayacak’ gibi bir sikayette bulunur fransiz komutana.)

Centilmenler Savaşı 1. Dünya savaşı yani Çanakkale savaşıdır. centilmen denmesinin sebebi ise savaşta yaşanan olaylardan dolayıdır mesela şehit düşen askerleri toplamada birbirlerine yardım ederlermiş hatta birbirlerini teselli ettikleri bile olmuştur.

Daha çok Çanakkale savaşı olarak bilinir ancak Çanakkale savaşı aslında tüm 1. Dünya savaşı olarak kullanılır. Çünkü Almanlarin ve İngilizlerin komutanlarının çoğu eğitimini ronesans döneminde almıştır ve çoğu aristokrat kökenlilerdir. Yani batılıların deyimiyle bunlar “Centilmenler” di o yüzden bu savaş centilmenler savaşı olarak adlandırılır.

Daha çok Çanakkale savaşı olarak bilinir ancak Çanakkale savaşı aslında tüm 1. Dünya savaşı olarak kullanılır. Çünkü Almanlarin ve İngilizlerin komutanlarının çoğu eğitimini ronesans döneminde almıştır ve çoğu aristokrat kökenlilerdir. Yani batılıların deyimiyle bunlar “Centilmenler” di o yüzden bu savaş centilmenler savaşı olarak adlandırılır.

Centilmenler savaşı derken Çanakkale Savaşı’ndan bahsedilir. Sebebi ise savaşta her iki tarafında yaralı veya ölen askerleri için birbirlerine yardımcı olmaları.

Örnek vermek gerekirse bir İngiliz askeri Osmanlı mevzileri civarında ölürse Osmanlı askeri İngilizlerin ölen askeri almalarına müsade etmeleri veya ölen askeri kendilerinin İngiliz mevzilerine götürmeleri gibi.

Centilmen dürüst hayatı boyunca yalandan uzak durmaya çalışan insanların savaşı olarak bilinir.

Çanakkale Savaşının kastedildiği bir savaştır. Bunun nedeni ne kadar düşman olsalarda birbirlerini yaralı hallerinde yardım etmeye çalışan askerlerin var olmasıdır. Bu savaşın ikincisinin gelmeyeceği de apaçık ortadadır.

centinmenlerin savaşı iyi insanlarï savaşıdır

Centilmen savaşı denildiği zaman Çanakkale Savaşından bahsedilir. Sebebi savaşta yaralılara ölülere gerekli yardımların yapılması destek halinde birbirlerine bağlılıkla savaş yapılmasıdır.

Çoğu Makale ve forumlarda Çanakkale Savaşı olarak gözüküyor centilmen denmesinin sebebi çok insanın ölmesi dir.

  • Dünya Savaşı’ını kastediyor. Burada ki savaşta komutanlar hep centilmen olarak adlandırılan rönesans tan etkilenen aristokrat kişilerdi.
  • 1.Dünya savaşı Çanakkale cephesine denir.Savaşta Türk tarafı düşman tarafına çeşitli maddi yardımlarda bulunduğu için denir.