Çerimoya hangi bölgelerde yetiştirilir? Çerimoya faydaları nelerdir?

Çerimoya meyvesi hangi bölhelerde yetiştirilir ve meyvenin yararları nelerdir?

Cherimoya, Annonaceae bitkisinin meyvesidir. Şekerli elma ve rollinia olmak üzere iki çeşidi olmasına rağmen en meşhur şekerli elma çeşididir. Annona türünün yaprakları genellikle 2-5 cm uzunluğundadır. Ancak 7-15 cm uzunluğunda ve 6-10 cm genişliğinde yapraklı çeşitleri de vardır. Esas olarak cüce çalılarda yetişir. Meyve hafif ovaldir. Dünyanın en lezzetli meyvelerinden biri olarak kabul edilir. Aslında ünlü yazar Mark Twain, cherimoya’yı “insanların tadabileceği en lezzetli meyve” olarak adlandırmıştır.

Çerimoya, Ketchiwa’da “soğuk tohum” anlamına gelir. Çünkü bu bitkinin tohumlarının çoğu yüksek rakımlı bölgelerde filizlenir. Güney Amerika, Keriomar’ın memleketi olarak kabul edilmektedir. Florida ve Guatemala’da da farklı isimler var. Bu isimlerde “Caledonia” ve “Chonox” gibi kelimeler var. Cherimoya tüm dünyada yetiştirildi. Hepimizin bildiği gibi cherimoya, İsrail’in yanı sıra Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinde yetişiyor. Cherimoya, eksi 3 ve eksi 4 gibi düşük sıcaklıklara en dayanıklı olanıdır. Bitkilerin büyümesi için yılın belirli dönemlerinde serin iklime sahip alanlara ihtiyaç vardır. Asit tadı olan meyvelerin tohumları yenmez. Kabuğu meyveden ayırın ve ardından posayı yiyin. Kabukları yerseniz, felç bile olabilirsiniz. Çerimoya 6 derece ve% 85-90 nemde 3-4 gün saklanabilir.

Annona cherimola bitkisinin meyvesine denir. İki tür çeşidi vardır bu da bir türüdür. İçerisindeki A vitamini sayesinde idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini arttırıcı özelliği vardır ve bu vitaminlerle tabii ki bağışıklık sistemi de güçlenebilir. Migren, sinüzit gibi çeşitli baş ağrılarının önlenmesinde etkilidir. İştahı arttırıcı olduğu söylenir ve hazmı kolaylaştırır. Tat olarak kimisinin beğendiği meyve karışımları gibidir tatlı ve az ekşi lezzeti vardır. Etli kısmı beyaz olup; yeşil kabuğu ve büyük siyah çekirdekleri olan bir meyvedir ayrıca çekirdeklerinin zehirli olduğu bilinir ve tüketmemek gereklidir. Bu meyve, meyve salatalarına, meyve aromalı içeceklere ve meyve sularına eklenerek tüketilebilir. Mark Twain çerimoya meyvesi hakkında; “İnsanlık tarafından bilinen en lezzetli meyve.” yorumunda bulunmuş ve beğenisini bu şekilde dile getirmiştir. Tüketmekte fayda vardır.

">

_Çerimoya hangi bölgelerde yetiştirilir? Çerimoya faydaları nelerdir?_

Cherimoya meyvesi (Annona cherimola), Güney Ekvador ve Kuzey Peru'nun vadilerine özgü tatlı bir tropikal meyvedir. Bugün İspanya, muhallebi elması ve anona fruta olarak da adlandırılan dünyanın en büyük cherimoya üreticisidir, ancak Akdeniz bölgeleri de dahil olmak üzere bölgelerde de yetiştirilmektedir. Pawpaw meyvesi ve şeker elması ile aynı aileye aittir. Cherimoya kelimenin tam anlamıyla “soğuk tohumlar” anlamına gelir ve meyvesi geleneksel olarak çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmıştır. Meyve yeşil bir çam kozalağına çok benziyor ve genellikle kalp şeklindedir. Meyveyi kestiğinizde, beyaz, sulu eti ve yenmez siyah tohumları vardır. Meyvenin hamuru sadece tatlı tadı ve yararlı özellikleri için değil, aynı zamanda yapraklar biyoaktif bileşiklerin kaynağıdır, bu nedenle geleneksel tıpta ve halk çaylarında göz hastalıklarını, kalp problemlerini, cilt problemlerini ve sindirim şikayetlerini tedavi etmek için kullanılırlar.