Cerrahi maske nasıl takılır? Koruyucu maske kullanımının püf noktaları nelerdir?

Cerrahi maske nasıl takılır? Koruyucu maske kullanımının püf noktaları nelerdir?

ne biliyim abey

maskenin kenarında bulunan lastikler kulak arkasına geçirilerek takılır.

Cerrahi maske arada ten ile arada boşluk kalmayacak ve ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde takılmalıdır. Maskenin nemlenmesi halinde yeni, kuru bir maske ile değiştirilmelidir. Maske yüzümüzde iken mümkün olduğunca maske ile el temasından kaçınılmalıdır, temas edilmesi halinde ise anti bakteriyel jel kullanılmalı veya sabunlu su ile güzelce yıkanmalıdır.

Cerrahi maske en çok cerrahi ameliyat esnasında steril olarak kullanılır diye biliyorum ve yanlarında ki lastik sayesinde kulağın arkasına geçirilerek takılır.

cerrahi mask baya takılır yüze takılır püf noktaları pek bulunmaz

Cerrahi maske kullanımı genellikle virüs bulaşma ihtimalinin yüksek olduğu alanlar içerisinde kullanılmaktadır bu alanlar genellikle ameliyat ortamları veya bir virüsün ortaya çıktığı noktalar şeklinde değişiklik gösterebilir. Cerrahi maskeler içerisinde bulunan özel okullara sayesinde siteril bir yapıya sahiptir. Siteril özelliğinden kaynaklı olarak kullanıcıları hava yolları ile bulaşabilecek olan herhangi bir hava yolu enfeksiyonunun bireye ulaşmasını engellemektedir. Ayrıca bireyin herhangi bir rahatsızlığı varsa bu rahatsızlığı da içeride tutarak dışarıdaki diğer insanlara bulaşmasını engellenmektedir. Bu maskenin kullanımı oldukça kolaydır maskenin kenarları kulak arkasına yerleştirilerek elmacık kemiklerini kenarları tam olarak oturduktan sonra kullanılmaya başlanabilir.

Bildiğimiz normal bir maskedir.Steril olması gerekmektedir.Lastiklerini kulak arkasına takarak kullanılabilir.

Gribal enfeksiyon olma durumlarında kullanılması gereken cerrahi maskeler, etrafa hastalığı bulaştırmamanın yanı sıra hastalığı daha ileri safhaya taşımamak adına takılmalıdır. Grip,nezle veya ileri düzeydeki üst solunum yolları enfeksiyonlarında, birçokları koruyucu maske takmaktan rahatsız olmaktadır. İnsanlar maskenin nasıl takıldığından haberdar olmamakla beraberinde faydalarına da vakıf olmamaktadırlar. Takılan maske, dışarıdan gelecek virüs ve enfeksiyonlara karşı daha dirençli solunum almasını sağlar. Kronik sinüziti olanların baş ağrılarını da azaltmaktadır.

Bir çok cerrahi maske çeşidi vardır; kimileri sadece burun ve ağız kısmını kapatirken kimileri yüzü de kapatabilir. N95 maske de aşırı güvenliğin gerektiği durumlarda kullanılan maskelerdendir. Kulaktan geçen kısım lastikli de olabilir arkadan bağlanıyor da olabilir.

maskenin üst kısmında bir küçük çubuk bulunur. o çubuk burun ortasına denk gelecek şekilde maskenin lastiklerinden tutup kulak arkasına lastilkler takılır. sonra o yumuşak çubuk el yardımıyla buruna göre ayarlanır. böylece hava geçirmesi engellenir.

Cerrahi maskenin sterilliği bozulmadan takılmaya özen gösterilmedir. Öncelikle Ellerimizi dezenfekte etmeli daha sonradan maskenin dış kısmına ya da iç kısmına temasta bulunmayarak maskenin iplerini bağlamalıyız bu bağlamayı yaparken kulak hizamızın biraz üstü şeklinde bağlanırsa maskenin daha net çenemizi ve burnumuzu kavramasına olanak sağlar.

Cerrahi maske takmadan önce ellerimiz ve yüzümüz temiz olmalıdır. Maskeyi takarken iki elimizle lastiklerinden tutarak kulaklarımıza takmalı bunu yaparken de ağız ve burunu kesinlikle kapatacak şekilde maskeyi takmaya özen göstermeliyiz.

hijyen önemli, el yüz temiz iken takılmalı takarken de çıkarırkende maskenin iplerinden tutmaya özen göstermekte yarar var. Maske yüzde yüz koruma sağlamaz takanı %30 karşısaki kişiyi ise %60 korur bu yüzden yinede sosyal mesafeye dikkat edelim. Çıkarılan maske ikinci kez takılmamalı eğer bez maske ise kirli sepetine kullan at ise çöp sepetine atılmalı.

Maskeyi takarken maskenin iç kısmına lavanta yağı bir damla dökerseniz mikroplar gelmeyecektir. Yinede maskenizi takarken cildinizinde temiz olmasına dikkat edin.

Eller temiz olmalı, yani hijyene önem vermeli , elimiz ağız ve burun ile temas etmemeli maske takarken. Lastikleri ile geriye doğru gerdirerek takılmalıdır. Püf noktaları yani şuan ki sağlık bakanlığının dağıtmakta olduğu maskelerin içerisine bir selmak veya mendil konulabilir çünkü hava geçirgenliğini azaltır ve maskenin kullanım ömrü vardır 1 maske yoğun bir ortamda çalışmıyor isek 3-4 gün sirkeli veya sterilli su ile yıkanarak kulllanılabilir ve sonlandırmalı.