Ceviz kabuğunun faydaları nelerdir?

Ceviz kabuğunun faydaları nelerdir?

En çok nelere iyi gelir Kısaca bilgi verir misiniz?

Ceviz kadar ceviz kabuğu da bir o kadar faydalıdır,cevizin beyin geliştirme özelliğini bildiğimiz gibi ceviz kabuğunun da saç bakımda sıklıkla kullanıldığını ve saça parlaklık,canlılık ve dolgunluk verdiğini saç, tırnak ve cilt bakımı için tam bir kozmetik ürünü olduğunu biliyoruz.Bu yararlarının yanı sıra vücut sağlığına olan faydaları da oldukça fazladır bunlardan bazıları;soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir, sivilcelerin ve cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur,şeker hastalığı, vücutta D vitamini eksikliğinden oluşan raşitizm hastalığı için de birebir şifa niteliğindedir,zayıflatıcı etkisi de bulunan ceviz kabuğu çayının sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi de kilo vermede etkili olmaktadır.

Ceviz kabuğunun en bilindik kullanım alanları saç için kullanımıdır. Saçlara canlılık verir. Ayrıca saça kına yakarken de kullanılır. Kınanın tutmasına ve renk tonunun ayarlanmasında kullanılır.

ceviz başlı başına omega3 deposu içi beyne çok faydalı olduğu gibi kabuğu kaynatilip dış fircalamada kullanılırsa tartarlari temizler saç için durulama suyuna katılırsa dökülmeye iyi gelir saçlara parlaklık verir güçlendirir cevizim iç zarı kaynatilip içildiginde öksürüğü hemen keser

Ceviz, içeriğindeki protein, Omega 3, Omega 6 yağ asitleri, kalsiyum, demir, çinko, fosfor, magnezyum, selenyum, manganez mineralleri, A, B1, B2, B6, C vitaminleri ve lifli yapısı ile hayatımıza son derece önemli bir yere sahip. Buna benzer şekilde, yaş ya da kuru fark etmeksizin her hali ile oldukça yararlı bir besin olan cevizin kabuğu da meyvesi kadar önemli kazanımlar sağladığını savunmak mümkün.

Üstelik hem meyvesini saran zar yapısına sahip iç kabuğun hem de meyvenin dış etkenlerden korunmasını sağlayan dış kabuğun tüketilmesi, insan sağlığını olumlu yönde etkileyebiliyor.


1- Ceviz kabuğu hem bazı hastalıkların tedavisinde ilâç gibi kullanılırken saç, tırnak ve cilt bakımı için tam bir kozmetik üründür.

2- Cevizin kuru dış kabuğunun çay demler gibi demlenip içilmesi soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir.

3- Bağırsaklarda oluşan kurt ve solucanların tedavisi için de aynı karışım (kuru veya taze ceviz kabuğu) günde iki fincan içilerek tedâvi edilebilir.

4- Şeker hastalığı, vücutta D vitamini eksikliğinden oluşan raşitizm hastalığı için de 10-15 adet ceviz kabuğunun su ile kaynatıp içilmesi faydalıdır.

5- Taze (Yeşil) ceviz kabuğu suyu çıkarılarak sivilceli cilt üzerine sürülmesi sivilcelerin ve cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur.

6- Ceviz kabuklarını (Kuru veya yaş) kaynayan suyun içerisine atıp 10 dakika kaynattıktan sonra saçlarımızı yıkadığımızda saç dökülmesi duracaktır.

7- Saçlarımız eski parlaklığına kavuşacak ve yıpranmış saçlarımız kuvvetlenecektir. Saçlarımız kepeklerden arınmış olacaktır.

8- Saçlarımızı bu şekilde hazırladığımız su ile her gün yıkamaya devam edersek varsa saçlardaki beyazlarda azalma görebiliriz.

9- Cevizin yeşil kabuğunun suyu ile yapacağımız kürde saçlar için oldukça faydalıdır. Saça koyu kahverengi bir renk verirken saçların parlaklığını artırır.

10- Ceviz kabuğu suyunu ayak ve el tırnak bakımlarında da kullanabiliriz. İncelen, kırılan tırnaklara ceviz kabuğu suyu sürülmesi, tırnakların güçlenmesini ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Ceviz kabuğunun birçok faydası vardır saymakla bitmez ceviz kabuğun içindeki perdesi kaynatılıp içilir ise bu bronşite karşı çok iyi gelmektedir.şeker hastalarına bağırsak rahatsızlığı olanlara ceviz kabuğunun faydaları çok iyidir cevizin içerisinde çok çeşit kalsiyum magnezyum demir d vitamini gibi birçok önemli maddeler bulunur.

Ceviz kabuğu bir çok kozmetik üründe bulunmaktadır faydaları cildi ve saçları güçlendirir, parlak ve canlandırır.

Ceviz kabuğu saç tırnak uzamasına yardımcı olabilir ama önce içindeki çevizin tadına bak


Ceviz kabuğu saçların uzanmasına, güçlendirilmesine yardımcı olur, cildi yeniler ve canlandırır.

Cevizin en dışında bulunan yeşil katmanı aslında ceviz kadar faydalı bir maddedir. Bu yeşil kısmı dış temizliğinde de kullanabilirsiniz. Özellikle dişlerin beyazlatılmasında belirgin derecede etkilidir.

Ceviz kabuğunun faydaları; bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Saç, tırnak ve cilt bakımı icin kozmetik ürünüdür. Kuru olan dış kabuğun çayı demlenip içildiğinde soğuk algınlığına ve öksürüğe fayda sağlar. Bağırsaklardaki kurt ve solucanların tedavisinde kullanılır. Raşitizm hastalığına yardımcı olur. Sivilceli ciltlerde, cilt lekelerine fayda sağlar. Saç dökülmesine engel olur. Zayıflarını etkisi de bulunmaktadır.

beyni açmak ile birlikte bir çaydanlık içerisinde su ile kaynatılıp bir miktar dinlendirildiğinde bazı hastalık ve alerjik durumlardan ötürü oluşan öksürüğe iyi geldiğini düşünüyorum

Ceviz kabuğunun faydaları ; zayıflatır, strese iyi geliyor yani stresi azaltır, uykuyu düzenler, saç ve cilt bakımına iyi gelir, kalp saglıgını korur, ceviz kabuğunun suyu da içilir.Ceviz kabuğunun suyunu içersek, vücudumuzun toksin maddelerini yok ederiz.

">
Cevizin beynimize ne kadar fayda ettiğini biliyoruz. Cevizin içinin faydası olduğu kadar kabuğunun da faydası vardır;

  • 1. Kozmetik açıdan faydalıdır.
  • 2. Tırnakları güçlendirir, parlaklık verir.
  • 3. Bağışıklığı güçlendirir, sabahları zinde uyanmanıza yardımcı olur.
  • 4. Saçlar için faydalıdır.
  • Ceviz kabuğunun birçok faydası vardır içerisindeki perde kaynatıldığında bronşite çok faydalıdır. Yaş ceviz kabuğu veya kuru kabuk farketmeksizin saç boyamada ve beyazları kapatmada etkilidir.