Çevreyi kirletenlere bir ceza uyguluyorlar mı? Ne tür cezalar uygulanırsa insanlar çevreyi kirletmekten vazgeçer?

Çevreyi kirletenlere bir ceza uyguluyorlar mı? Uygulanması gerekiyor mu?

Bence uygulanması gerekiyordur. Çevreye atılan çöplerin haddi hesabı yok ve yaptırımı olması gerektiğini düşünüyorum. Akılları başlarına gelecek güzel bir yaptırım, para cezası verildiği zaman önemsemiyorlar. Öderiz geçeriz diyorlar, çaktırmadan çöp atarız kimse görmez gibi düşüncelere sahipler, hiçte demezler ki yerlere çöp atmayalım, bu çevre bu doğa bizim diye, yetkililer bence bunun için görüşme yapmalı ve güzel bir yaptırım uygulamalıdır.

Çevreyi kirletenlere yakalandıkları takdirde para cezası uygulanmaktadır. Özellikle denizi kirletmenin cezası fazladır. Kesinlikle ceza uygulanmalı. Hatta para cezasının yanında hapis cezası da düşünülebilir.

çevreyi kirletenlere ceza uygulanmamalı yapılması yanlış bir harekettir çöp kutuları çoğaltılması gerekiyor.

Şöyle ki yaya halinde olan insanlara öyle bir ceza uygulanmıyor ama araç üzerinde öyle bi davranış gösterip polis memuru tarafından görünüyorsa bu durum maddi ceza uygulanıyor uygulanması da gerekli bence.

Çöpleri elde de tutabilir az ötedeki çöp kutusuna da atabilir kişi. Çöp kutusunun azlığı çokluğu değil mesele, önemli olan onu yere atmaması.

Çevreyi kirletenlere para cezası uygulanıyor. Havayı kirletenlere, gürültü çıkaranlara para cezası veriliyor. Bence uygulanması gerekiyor. Yoksa ciddi hava kirliliği olucaktır. Ciddi bir hava kirliliği olursa insanlar rahat nefes alamaz, solunum hastalıkları ortaya çıkar, çocuklar sokakta rahat bir şekilde oyun oynayamazlar. Toplu taşıma araçları yaygınlaştırılarak, doğalgaz kullanımı yaygınlaştırılarak, yeşil alanlar arttırılarak, afişler hazırlayarak, evmizdeki kombi ve klimaların düzenli bakımını yaptırarak ve bunun gibi pek çok önlemlerle hava kirliliğini engelleyebiliriz. Bu konuda toplumu biliçlendirmek oldukça önemlidir. Gürültü kirliliğini engellemek için, binalarda ses yalıtımı yaptırarak engelleyebiliriz.

Ceza uygulanmiyor ama uygulansa iyi olur bence kimse korkudan cevreyi kirletemez

Çevreyi kirletenlere bence bir ceza uygulanmalı.Çevremizi kirletenleri anlamıyorum gerçekten.Ben her zaman kendi çocuğuma çevremizi temiz tutmak için bilinçli bir birey yetiştirmeye çalışıyorum.Bir çocuk bile farkında dünyamızı kirletmeyelim hayvanlar ölmesin diyor ama bazı bilinçsiz insanların umrunda bile değil maddi olarak yüksek bir ceza kesilmeli ki çevreyi kirletenler bir daha kirletmesinler.Temiz bir dünyada yaşayalım ve tüm canlılara temiz bir çevre bırakmalıyız.

Çevreyi kirletenleri sözde para cezası var. Sözde diyorum, çünkü hayatımda hiç o cezayı yiyen bir kişiye bile rastlamadım. Ama her nedense ortalık çöp dolu.

Maalesef uygulanmıyo ve ceremesini evlerine ekmek götürmek zorunda olan belediye çalışanları çekiyor.Böyle olunca kimileri savururken kimileri onların arkasını toplamak zorunda kalıyor.Tamam herkes görevini yapmalı evet ama adil olmak zorundayız.Bir sürü çöp konteynırı varken çöpümüzü niye yere atıyoruz ki.
Evet kesinlikle ceza uygulanmalı mesela belediyelerin çöp toplama hizmetinde çalıştırılmak gibi.Empati herşeyi çözer o zaman anlarlar bence yere çöp aynanın ne kadar gereksiz olduğunu…

Malasef yere çöp atmanın bir cezası yok ama orman, dere ve boş alanlara dökülen çöplerin bir cezası var. Şöyle bir ceza uygulanabilir yere çöp atan kişiler belli bir seviyeye geldikten sonra çöp toplama görevinde çalıştırılmalı ama bu dediğim 2050 lerde filan olur galiba.

maalesef direkt olarak bir ceza vermiyorlar. mutlak bir suretle şikayeti baz alıyorlar. sokağa çocuk bezi atan teyzeye de yere tüküren dayıya da bir şey demiyorlar.

Çevreyi kirletenlere hiçbirşey uygulanmıyor para cezası falan ama uygulanmasi gerek ülkemiz için ve eğer bu olursa insanlar çevreyi kirletmeyi bırakır

Çevreyi kirletenlere karşı kabahatler kanununa göre işlem yapılması gerekmektedir. Ancak yeterli denetim olmadığı için ne yazık ki engellemek mümkün olmuyor. Cezaların etkin ve caydırıcı bir şekilde kullanılması gerekir veya çevreyi kirleten kişiler temizlik işçisi olarak bir süre çalıştırılmalıdır.