CHP Grup Başkanvekili Özkoç'tan "Asgari Ücret Kanun Teklifi"ne ilişkin açıklama

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, sunulan kanun teklifinde asgari ücretin yalnızca işçinin şahsı için değil işçi ailesinin de geçimini sağlayabilecek şekilde belirlenmesini istediklerini belirtti.

Asgari ücret senelerdir çözülemeyen bir sorun ,asgari ücret neye göre belirlendiğini bilmiyorum ama bir ailenin geçim sınırı asgari ücretin çok ama çok üstünde belirtilen asgari ücretle hem ev geçirip hem de sağlıklı bireyler yetiştirmek pek mümkün olmuyor.

Açlık sınırı ortada. Ki bu sınır tek kişi için geçerli. Tek bir asgari ücretle aile geçindirmeye çalışanların işi gerçekten zor.

Tek gereken alım gücünün artması.Maaşlara zam değil.

zaten böyle olması lazım.Asgari ücrete ne kadar zam gelirse diğer şeylere de o kadar zam gelir.

Bence doğru bir şey söylemiş çünkü asgari ücrete zam gelince normal olarak her şeye zam geliyor bunların olmaması lazım.

ha şunu bir anladınız ya. bir kişi 2 bin TL ile geçinemez. bir aile asla geçinemez. en az 3 bin TL olmalı ki aç kalmasınlar. abi elektrik kira su yeme içme diye ayrım yapılsa tek tek belirlense, diğer ihtiyaçlara hiçbir miktar kalmıyor. bu ülkede geçinmek kadar zor bir şey yok cidden. bir de onların onların maaşı yükselince otomatik olarak diğer şeylere zam gelince aynı duruma düşüyorlar. yani şöyle mesela bir zeytin 3 tl olsun maaşınız 1000 tl. siz maaşınızla sadece 1 zeytin alabiliyorsanız ve maaşınız yükselip 2 bin tl olduğunda zeytin de otomatik 6 tl olunca değişen hiçbir şey olmuyor. saçma bir şekilde fiyat yükseltiyorlar ve bu kimsenin yararına değil. konuşulması gereken bir çok konu var.

Asgari ücret net 3.500 lira olmalı.

Arkadaş asgari ücrete kafayı taktılar, fiyatlar artıyor fiyatlar, sen 30.000 binde versen fiyat artışı olduğu sürece düzelmez bu işler.

Çok mantıklı bir cümle kurulmuş. Olması gereken , yapılması gereken o zaten kişi ailesiyle var.