Çıban nedir? Neden çıkar?

Çıban nedir? Neden çıkar? Vücudun her yerinde çıkabilir mi?

cıkar cildin hemen üst kısmında ya da iç organlarda oluşan icerisi bol miktarda irin dolu vücut şişkinlikleri olarak çıkar.

Çıbanların çıkmasının nedeni bir hastalıktan veya alerjiden kaynaklanmaktadır. Bazı insanların polenlere karşı alerjisi olduğunda ilkbahar zamanlarında vücudunun belli bölgelerinde çıban çıkar.

Çıbanın tıptaki diğer adı’fronkül’dür.Çıkma sebebi ise ciltte meydana gelen enfeksiyondan dolayı oluşan iltihap ve irin biriktirmedir.Bakteriler citte kıl köklerine yerleşerek çoğalırlar ve çıban oluşur.Boğaz enfeksiyonu,kansızlık,egzama ve mantar,yetersiz beslenme,dar kıyafetler giymek,uzun süre hareketsiz kalmak,pislik yada mikroplar gibi nedenlerden dolayı çıban çıkabilir.Deride sertlik,çiban olan yerde kızarıklık veya ucunda beyazlık gibi belirtileri vardır.Çıban genelde kendi kendine geçen bir rahatsızlıktır,çıbanı sıkmak doğru değildir,antibakteriyel sabunlarla yıkayarak ve sıcak kompres uygulayarak geçmesi sağlanır,yinede eğer ki geçmiyorsa ve çıban büyükse mutlaka doktora gitmek gerekir…

çıban yaranın birazdah büyük hali ve intap toplamış hali ve çıban geçmeyen bir yara kabuğu dur

Çıban bakterilerden meydana gelen ve cilt yüzeyinde oluşan enfeksiyon içeren bir rahatsızlıktır. Vücudun her yerinde çıkabilir. Çıban tedavisi için antibakteriyel merhemler sürülebilir, antibiyotik içeren kremler de oldukça etkili olup, çıban çıkan yerin sert giysilerle temas etmemesi gerekir.

Vücutta oluşan içi iltihap dolu sivilcedir.Bilimsel olarak apse de denebilir. Halk dilindeki adı çıbandır ve içindeki iltihap ise irindir.

Çıban bakterilerden dolayı ortaya çıkan enfeksiyon sonucu mikrobik ve ağrılı bir cilt sorunudur.Kansızlık, kanser, dar kıyafetler, beslenme bozuklukları, deri hastalıkları, uzun süre hareketsizlik gibi bir çok nedenden oluşabilmektedir.

Vücutta oluşan enfeksiyonlardan meydana gelmektedir bazı bakterilerin vücudu rahatsız edip hastalandığında dışarı doğru kendini göstermekte olup elinize sürdüğünüzde gayet acıyan bir sivilcenin büyüğüdür içerisinde irin vardır. Akıtmamak gerekmektedir. Doktoruna gidip bununla ilgili krem verildikten sonra birkaç gün içinde geçmektedir bazı civanlar maalesef ki ameliyata kadar gitmiştir o yüzden uğraşmamak en iyisi. Ne kadar dokunursanız o kadar şişecek tir. antibakteriyel kremler kullanılmaktadır eğer ki geçmezse doktor antibiyotik yazar. Sıcak kompres uygulanınca da çıbana iyi gelmektedir.

Genelde insanların nazarından sonra vücutta oluşan lekedir.