Çift camın avantajları nelerdir? Çift cam nasıl temizlenir?

Çift camın avantajları nelerdir? Çift cam nasıl temizlenir?

çift cam sesin içeriye veya dışarıya çıkmasını engeller temizligi kolaydır çünkü contaları sayesinde camların arasına toz giremez

Çift cam kullanmanın başlıca avantajları ısı kaybını önlemek ve sesi azaltmaktır. Çift camlar arasında bulunan hava sayesinde gerekli ısı ve ses yalıtımını yerine getirirler. Camları temizlemek için ilk önce bir fırça sapına polar veya mikro fiber bez geçirerek camları ilk önce sirke ile siliniz daha sonra cam sil gibi cam temizlemek için üretilmiş deterjanları kullanabilirsiniz.

Çift cam ev içerisindeki gürültüyü azaltır yani ses geçirgenliği tek cama göre daha iyidir.Temizliği içinde bir bezi sirkeli suya batırın ve camı silin sonra
uzun bir sopanın ucunu polar gibi bir bezle bağlayın.Ilık bir su veya cam silmek için özel karışımlar la camı silin.

Çift cam; iki camın arasına doldurulan hava molekülleri ile oluşturulan cam çeşitidir. Çift cam normal camlara göre daha dayanıklıdır. Isı ve ses yalıtımını sağlar.
Çift camı temizlemek için normal camı temizlediğimiz genel yöntemleri kullanabiliz.

Çift taraflı camlar , camların kolay kırılabilen bir yapısı olmasında dolayı kırılmaya dayanıklı olması için camların çift taraflı yapılması üzerine ortaya çıkmış oldukça sağlam bir cam türüdür. Bilinen iki çeşidi vardır bunlarda saydam ve yarı saydam olanlarıdır.
Peki ya bu çift taraflı camın faydaları nelerdir ;

 • İç ve duş hava oranlarını dengede tutmaktadır.
 • Özellikle soğuk kış aylarında ısı bakımından daha tutucu olup sizlere tasarruf sağlamaktadır.
 • Bilinen diğer tek katlı camlara göre dışardan gelen sesi 2 kat daha azaltmaktadır.
 • Çift taraflı camın temizlenmesi ise bu tarz camları temizlemek için kullanılan en iyi alet mıknatıslı bez ile temizlemektir. Bu tarz camları çeşitli kimyasalları karıştırmadan bildiğimiz bir ılık su ile temizlemek çok daha mantıklıdır. Veya camlar için üretilmiş olan özel kimyasalları kullanmaya özen göstermeliyiz. Camlar silinirken gazete kağıtları oldukça fazla kullanılır ama gazete kağıdı camın çizilmesine neden olmaktadır.

  Tek camda ışığı geçirme miktarı ne kadarsa çift cam da ışığın yansımasında da aynı olmaktadır. İçeri ile dışarının havasını dengede tutmasıyla, özellikle kış aylarında yakıttan oldukça fazla avantaj sağlamaktadır. Bir diğer avantajı da dışarıdan gelen sesi azaltmasıdır.

  çift cam ışık ve ses miktarının dışardan içeriye yada içerden dışarıya daha az geçip çıkması özelliğine sahiptir.

  Çift cam özelliği ses, sıcak ve soğuğu geçirmiyor. Ama herşeyin bir zorluğu olduğu gibi çift camında bir zorluğu vardır. Çift camın zorluğu ise cam arası temizliğidir. Çift cam arasını temizlemenin en basit yolu mıknatıslı bezlerdir.

  Çift cam kırılmalara karşı oldukça dayanıklıdır.Ses ve ısı yalıtımı için de çokça tercih edilen bir cam çeşididir. Dışardan gelen sesler yüksek şiddette duyulmaz.

  Evimizde, iş yerimizde çiftli cam kullanılırsa, tekli camın özelliklerini iki kata çıkarmış olabilirsiniz. Tek camda ışığı geçirme miktarı ne kadarsa çift cam da ışığın yansımasında da aynı olmaktadır. İçeri ile dışarının havasını dengede tutmasıyla, özellikle kış aylarında yakıttan oldukça fazla avantaj sağlamaktadır. Bir diğer avantajı da dışarıdan gelen sesi azaltmasıdır. Öncelikle camı sirkeli su ile siliniz daha sonra uzun saplı fırçaya polar cinsi bez geçirerek temizleme işlemine geçiniz. Camı deterjan gibi kimyasallarla temizlemek yerine ılık su ve cam silmeye özel sıvı deterjanı kullanınız.