Çin dili ve edebiyatı bölümü mezunu ne iş yapar? Nerelerde çalışabilirler?

Çin dili ve edebiyatı bölümü mezunu ne iş yapar? Nerelerde çalışabilirler?

Bugüne kadar soru cevapladım noldu. birkactanesini (10 -15 arasi.)kabul etmemişler ,kazandiklarimin hepsi gitti. Bosuna ugrasmayin. Sacma span sorular. Bunlari nerden bulucan internetten. Hepsini bilme imkaniniz yok. Buldugunuzuda kabul etmefimi ne oluyor . Sıfır. Yani demem oki,
ug ras ma yin……

Çin dili ve edebiyatı bölümü mezunlerı Dış İşleri Bakanlığı’nda veya Özel şirketlerde danışmanlık, tercümanlık ve rehberlik yapabilirler. Üniversite hocası bile olunabilir.

Çin Dili Ve Edebiyatı Bölümünden mezun olanlar genelde turizim sektöründe iş bulabilir. Fakat günümüzde geliişen teknoloji ile birlikte e-ticaret hacmi oldukça büyüdü. Bu nedenle Çin’den ithalat yapan firmalara danışmanlık verebilir. Tabi önce bu alanda kendini biraz geliştirmesi gerekir. Bunun yanı sıra ; tercümanlık yapabilir , formasyon alırsa özel okul veya dershane öğretmenliği yapabilir, turizm rehberliği ve çevirmenlik gibi alanlarda çalışabilirler.

Dış işleri bakanlığı,kültür ve turizm bakanlığı,milli kütüphane,ticaret odaları gibi yerlerde çalışabilir . Özel sektörde ise Çince Turist rehberliği , tercümanlık , danışmanlık yapabilir.

Bu bölü mezunlarının en çok çalıştığı sektör tercümanlıktır. Turist rehberliği yapabilirler. İthalat-ihracat işlemleri yapan firmalar da çalışabilirler.

Türkiye şartların akademisyenlik dışında memur olma olasılığı düşük bir meslektir. Özellikle ticaret sahasında iş bulma olasılığı yüksektir.

Çin dili ve edebiyatı Çincede Çinceyi geliştirmek ve Çince eser vermek için çalışan insanlara denir.