Cinsiyet ayrımı doğuştan mıdır? Sonradan mı olur?

Cinsiyet ayrımı doğuştan mıdır? Sonradan mı olur?

1 Beğeni

Cinsiyet ayrımı daha çocuk anne karnına düştüğünde yapılmaya başlanan bir şey bence. Daha çocuğun cinsiyetini dahi öğrenmeden aileler erkek olursa böyle kız olursa şöyle diye laflar edip ayrımcılığa gidiyorlar. Ki bu tip olayları dizilerde bile izliyoruz. Ama Dangal adlı filmde bunu güzel işliyor.

1 Beğeni

Köyde yaşıyorum yani en büyük örneğinin görüldüğü yerde ve doğmadan yapılıyor bu ayrım malesef.Erkek doğunca seviniliyor kız olunca da suratları asılıyor bizzat kızkardeşine gördüm .Kimse kadının çektiği dokuz aylık süreci doğum yaptığındaki ağrılar takmıyor .Bu sadece kızlar için bir örnek erkekler içinde var .

1 Beğeni

Cinsiyet ayrımı genelde bir adamın eşi hamile kaldığı anda başlar diyebiliriz.Bazı baba adayları erkek cocuk olmasını ister.Böyle bir ayrımcılığıda cahil insanlar yapar.Çocugunun sağlıklı doğmasına dua edecekleri yerde erkek olsa diye beklerler.Ancak tabiki bu son derece yanlış bir davranıştır.Herşeyden önce anne ve baba evlatlarının saglıklı bir şekilde doğması için dua etmeli.Hadi babanın istediği oldu ve erkek oldu diyelim,ama sağlıklı degilse,bir yerinde sorun varsa ömür boyu ona bakar ve üzülür.Bu yüzden cinsiyetini düşünmek yerine sağlıklı doğmasını istemek en doğru davranıştır…

1 Beğeni

Cinsiyet sonradan olmaz ,kadın hamilelik döneminde anne karnında bebeğin cinsiyeti belirginleşir.

1 Beğeni

Cinsiyet ayrımı doğuştan gelir. Ancak bunun ırkçı manada ayrımcılığa dönüşmesi sosyolojik ortamla alakalı bir durumdur. Şöyle ki ırkçılık gibi cinsiyetçilik toplumda ve ailede öğrenilen bir şeydir.

İnsanlar nasıl doğuştan ırkçı, suçlu, katil, iyi, kötü olmadıkları gibi cinsiyet ayrımı da sonradan olan bir şeydir. Tamamen toplumsal bir durumdur.

1 Beğeni

Cinsiyet ayrımı daha çocuk doğmadan önce yapılır. Çoğu ülke de böyledir. Bizim ülkemizde dahil olmak üzere. Bazı insanlar erkek evladı olmasını ister ve kız evladı olunca da sanki bir başkasının çocuğuymuş gibi dışlarlar hatta öldürmeye bile kalkışanlar olur çünkü onlara göre kızlar güçlü değildir ama böyle bir şey yoktur. Güçlü olmak için kas gücüne ihtiyaç yoktur. Eğer bir insan kendi ayaları üzerinde durabiliyorsa o insan güçlüdür. İlla erkek olmasına gerek yoktur bunu için. İnsanların bakış açılarını değiştirip bu görüşten kurtulmaları gerekir.

1 Beğeni

Cinsiyet ayrımı doğuştan olur ama sonraki tercihlere göre değişiklik olabilmektedir. Yetiştirilme tarzı da etkilidir.

4 Beğeni

Kimilerinde bu ayrım söz konusu değildir ama kiminde ise cinsiyet ayrımı daha çocuk ortada yokken bile vardır.

6 Beğeni

Bu ayrım kişiden kişiye değişen bir durumdur. Ayrımcılık gibi kötü düşüncelerin doğuştan geldiğini düşünmüyorum.