Çocuğun paylaşmayı öğrenmesi için ebeveynler neler yapabilir?

Çocuklara paylaşmayı öğretmek için neler yapılabilir? Bu konuda çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Tembihleyin ve sosyalleştirin.Çok fazla yokluk içerisinde yetiştirirseniz paylaşmak istemez.

Çocuklara aldığınız eşyaları en basitinden bir boyayı bile kimseye verme bitmesin şeklinde kelimeler kullanmayınız çünkü çocuk böyle basit bir örnek üzerinden ciddi kıskançlıklara gider. Dolayısıyla her şey küçükken yapılanmaya başlar.

İlk eğitim ailede başlıyor diye boşuna denilmemiş. Bence ebeveynler, çocuklarına temin ettikleri eşyalar ile ilgili, arkadaşlarıyla paylaşmasının doğru ve güzel olacağına dair konuşmalar yapmalılar. Bu bir süre sonra çocukta alışkanlık haline gelecektir.

Yapacağımız her telkinin onun hayatında bir yeri ve önemi vardır. Çocuklar anne, baba ve öğretmenlerini örnek alılar.

Sizin örnek olmanız gerekir ilk başta, sizin davranışlarınızı örnek alır çocuklarınız.

Bazı çocuklar çok inatçıdır hiç bir oyuncağını kimseyle paylaşmaz ama kızmadan söylerek ve güzel bir dil ile anlatırsanız 3 yaştan sonra paylaşımcı olmaya başliyor.


Bebekken biraz biraz herşeyi keşfetmeye başlayıp oyun oynarken öğretilmelidir. Ebeveyn olarak sakin güzel yaklaşıp onunla oyun oynayarak paylaşmayı öğretmeliyiz.

Çocuklarda karakter küçük yaşta oluşmaya başlar ve bunu siz belirlersiniz. Çocuğunuzu mümkün olduğunca sosyalleşme içinde tutun ve paylaşmanın güzel birşey olduğunu defalarca göstererek öğretin. Bencil bir birey yetiştirmek çocuğun geleceğini de etkileyecektir. Çocuklarımız bir fidan, onları dik ve meyve verecek bir şekilde büyütmek için ugrasmaliyiz.

Hayatın paylaştıkça güzel olduğunun, paylaştıkça çoğalacağının inancıyla büyütülmesi lazım.

Bence çocuklar paylaşmayı yaşayarak öğrenir. Çocuğunuzu alıp vermek ve paylaşmak düşüncesine alıştırmak için, nöbetleşe yapılan ve bir şey rolü üstlenilen oyunlar oynatın mesela tahterevalliye binme (iki kişiyle oynanır), yüksek olmayan bir basamakta yere atlama (sırayla atlamak kuraldır!) bunun gibi şeylerle çocuğunuz paylaşmayı öğrenir vede çocuk anne ve babasından ne görürse onu yapar.

İlk eğitim ailede başlıyor diye boşuna denilmemiş.Çocuklarda karakter küçük yaşta oluşmaya başlar ve bunu siz belirlersiniz.

Çocuklar anne ve babasını örnek aldığı için iş ailede bitiyor.

Genellikle tek çocuklarda görülen bir durum. Mümkün olduğunca çocuğun arkadaş çevresiyle birlikte olmasına, birlikte bir şeyler yapmasına olanak sağlanmalı.

Bence küçükken eğitmek iyi olur diye düşünüyorum ben sizcede öyle deyilmi

Çocuklara birşeyleri öğretmek için defalarca dil dökmek yerine bizzat gösterme taraftarıyım,çocuklar duyduklarıyla değil gördükleriyle ilgilenirler. İnsan ilişkileri kuvvetli çocuklar yetiştirebilmek için sevmeyi,dürüstlüğü,paylaşmayı, bizzat göstermek gerekir.Zamanla yaş aldıkça iyilikle beslenen çocukların meyvesini her ebeveyn alır.

paylaşmanın güzel bir şey olduğunu, hayatın paylaştıkça güzel olduğunu, ve bunları uygulamalı olarak gösterilmesi gerekir.

Onu sosyal ortamlara getirerek ona nazikçe paylaşmasını söyler, tabii karşı tarafın tepkiside çok önemli eğer karşı taraf teşekkür eder ise çocuk bunu sever ve alışır.

İlk başta kendileri paylaşarak örnek olabilirler. Cocuklar ebeveynlerini yansıtarak kendilerini büyütürler.