Çocuk gelişiminde babanın rolü nedir?

Çocuk gelişimde babanın rolü ve önemi nedir? Anneye nasıl yardımcı olmalıdır?

Doğumdan itibaren eşine ne kadar yardımcı olursa çocuk ve anne-baba arasındaki bağ da o derece artar.

Anneye destek olarak yapabileceği şeyleri üstlenmesi gerekli. Çocuk bakmak sadece annenin görevi değil.

Babayla annenin ilişkisi güzelse mutlu bir aile ortamı varsa ; çocukta bundan olumlu etkilenir. Çocuk bakarken babanın annenin yükünü biraz alması gerekir.

Bir çocuğun baba sevgisinden mahrum bırakılması o çocuğun ilerde şiddete daha meyilli bir insana çevirebilir baba çocuğuyla vakit geçirmeli onunla oyunlar oynayarak doğruyu ve yankışı babasından öğrenmelidir

Baba yeri geldiği zaman anne kadar rol üstlenmeli anneye yardımcı ve destek olmalı .

Burada babanın rolü daha çok anneye yardım etmektir.Ama baba her zaman olumlu olmalı.

Baba da anne gibidir ama maalesef babalar çalışığı için babanın rolü çalışmak olmuştur.

Elbetteki en az anne kadar babanin da cocugun gelişmesinde önemli rol oynar.Cocuk gelisim caginda Anne ve babanin rolu cok onemlidir. Cunku cocuk anne ve babadan gozlemledigi seyleri ornek alir.Babanin en Anne kadar cocuguna ilgi gostermesi gerekir.

Babalar da çocukları ile sürekli etkileşim içerisinde olmalıdır onlarla vakit geçirmeli oyunlar oynamalıdır .

Babanın rolü çok önemli. Örneğin baba sevgisi görmemiş genç kızlar genelde kendinden yaşta büyük kişilerle sevgili olurlar veya evlenirler. O sevgiyi karşı taraftan isterler. İlişkilerde böyle olmamalı. Erkekler için de eğer baba iyi değilse kötü alışkanlıklara yönelirler. Eğer baba iyiyse,kızların normal ilişkileri olur erkekler de daha düzgün olur.

Baba, her zaman bir çocuk için dağ gibidir. Güç sembolüdür. Sınırları belirleyen ve çocuğa her koşulda yolu tarif eden kişidir.Çocuk her koşulda babasına yaslanacağını bilir.Baba, çocuğun sadece eğlencesinde, oyununda değil yaşamın karşısında her anında yanında olduğunu hissettirir. Yaşamı bir takım ruhuyla göğüslemeyi sağlar.

Annenin rolü olduğu kadar babanın da rolü çok büyüktür. Çünkü çocukların önünde bir örnek olarak anne ve babası var. O yüzden bir anne kadar baba da çok önemlidir. Baba sadece maddi ihtiyaçlarda değil manevi olarak da annenin hemde bebeğin yanında olmalıdır.

Agresif, bağırıp çağıran, şiddet uygulayan bir baba varsa eğer çocuk pasif, korkar olarak büyür. Çok önemlidir bu yüzden. İyi bakabilecek kişiler çocuk yapsın yani yazık yoksa.

Baba her bakımdan çocuğuna yeterli olmalıdır gerek ilgi olsun gerekse sevgi saygı açısından annenin rolü kadar babanın da yapması gerekenler vardır

Çocugun gelişimi için baba çocuk ilişkisi çok önemlidir. Bence daha çok arkadaşca olmalı. Çocuk babanin yanında hem mutlu hem güvende hissetmeli kendini.

Babanın rölü çok önemli çocuğun üstünde küçükken ona sahip çıkmalı ve onu sevmeli