Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yaklaşık 40 hafta süren hamileliğin oluşumunda pek çok faktör rol oynar. Bunlarında doğru zaman korumasız olarak cinsel ilişkiye girmek gerekir. Erkekler her an üremeye hazır olsalarda kadınlarda bu iş biraz daha farklı ilerler. Kadınlarda adet dönemi(regl) üreme döneminin devam ettiğini göstersede belirli bir yumurta sayısıyla dünyaya gelen bu rezerve kanaması her ay döngüler halinde gerçekleşirken kadın vucüduda sürekli olarak olası bir hamileliğe karşı kendini yeniler. adet döngüsü takvim yardımıyla takip etmesi bu dönemde çok önemlidir.

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ?

1. Psikolojik ve ekonomik olarak hazır olunmalı

Kendi psikolojisini ve ekonomik durumunu düzeltememiş insanlar çocuk sahibi olmamalı. Çünkü çocuğun sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde büyümesi için sadece barınma ihtiyacının yanında güzel bir aile ve ev ortamına da ihtiyacı var. Kendi karnını doyuramayan ya da daha kendi psikolojisini düzeltememiş bir aileye doğan çocuk ilerde çok da rahat bir hayat süremez. Çocuğun üstüne iki parça kıyafet giydirip, karnına bir lokma ekmek girdirmekle ne barınma ihtiyacı karşılanmış oluyor ne de sinir hastası, çocukları döven, sürekli birbirine bağırıp çağıran bir anne babaya sahip olduğu zaman düzgün psikolojiye sahip aileye doğmuş oluyor.

">

2. Annenin fiziksel sağlık sorunlarına bakılmalı

Eğer hamilelik planı varsa anne, uzman bir doktor tarafından hamilelik için fiziksel olarak uygun olup olmadığı konusunda muayene edilmelidir. Bir sorunla veya hamilelik için riskli olabilecek durumlarla karşılaşıldığı zaman tedavi süreci bittikten sonra, doktor kontrollerini aksatmayarak düzenli şekilde muayene olunarak hamile kalınmalıdır.

">

3. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıklar söz konusu olmamalı

Eğer sağlığa zararlı bir bağımlılık var ise bunlar kesinlikle bırakılmalı, gerektiği yerde psikolojik destek veya ilaç yardımı alınmalı ve ona göre çocuk sahibi olunmalı.

">

4. Sağlıklı beslenilmeli ve spor yapılmalı

Çoğu hastalık ve rahatsızlıkların hatta psikolojik durumların bile sebepleri sağlıksız bir yaşam biçiminden kaynaklanıyor. Bundan dolayı hamilelik öncesinde de şayet beslenme biçimine dikkat edilmiyorsa sağlıklı yaşamı alışkınlık haline getirdikten sonra hamile kalınmalıdır.

">

5. Adet takvimi kontrol altında tutulmalı

Kendi adet takviminizi oluşturarak veya adet takvimi uygulamalarını telefonunuza indirerek adet döngünüzü takip edebilirsiniz. Bu sayede hangi dönemlerde yumurtlama olduğu ve doğurganlık oranınızın yüksek olduğu dönemi belirleyip kolayca hamile kalabilirsiniz.
Kadının vücudunda, sperm 6 gün boyunca canlı kalabilirken, yumurta salındığı günün ardından 12 ile 24 saat fertil kalabilir. Bu faktörler göz önünde bulundurarak ilişki tarihleri belirlenmeli.

">

Bence bu konu üzerinde bütün devletlerin önceliği olması gerekli, hatta çocuk sahibi olmak isteyenler anne ve baba maddi manevi sınavlardan geçirilmeli, çocuk yetiştirme üzerine ihtisas yapmalılar, hatta bir belge diploma verilmeli, çocuk yapmak yeni bir dünya yapmaktır bunun için çok önemlidir…

Zararlı bir alışkanlığı olmamalıdır (alkol, sigara gibi).

Maddi imkanlar göz önünde bulundurularak bu kararı alması gerekir.


dogal beslenme.en once gelir tabiki alkol.tutun gibi.seylerden uzak durmalidir

yani abur cuburu azaltmaları sigara alkol gibi ürünler tüketmemeli stres den uzak kalmalı

Sağlığına dikkat etmeli çocuk sağlıklı olsun, mental olarak ve parasal olarak çocuk büyütmeye ve sorumluluklarını karşılamaya hazır olmalı.

Aklen, fikren, ruhen, madden ve bedenen dünyaya yeni bir birey getirmeye hazır olmalıdır. Ayrıca zararlı alışkanlıklarda kullanmamalıdır.

Öncelikle hamileliğin zorluğuna katlanması gerekir. İlk başlarda illa ki korku olur. Sonuçta Dünya ya yeni bir birey kazandırıyorsun. Ama insan istedikten sonra her türlü zorluğun üstesinden gelir.

Anne adaylarının öncelikle varsa sigara ve alkol kullanımını sonlandırmaları gerekmektedir. Uyuşturucu bağımlılığı söz konusu ise zaten önce bu sorun halledilmesi gerekir. Onun dışında dengeli beslenme ve stres ortamından uzak durulmalıdır.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların çocuğa bakabilecek durumda olmalı, bakmaya engel bir sağlık durumunun olmaması gerekir. Gerçekten çocuğa annelik yapabilecek, sorumsuz ve kötü alışkanlıkları olmamalı. Çocuk dünyaya geldiğinde sorumsuz, çocuğun sorunlarıyla ilgilenmeyen ve anlayışsız olan kişiler çocuğun geleceğini kendi elleriyle yok ediyorlar.

İlk önce psikolojileri huna hazırmı ona bakmalılar daha sonra da kendilerini hazır hissettilerinde eğer sağlıklılarsa çocuk sahibi olabilirler.

Eğer çocuk sahibi olmak istiyor iseniz ilk olarak bir anne olarak kendiniz bu duruma hazır hissetmeniz gerekir , bu sorumluluğu alabilmesi gerekir .

Kendilerine öncelikle şu soruları yöneltmeleri gerekir;
1: Ben Anne olabilir miyim ?
2: Eğer Anne olabilirsem iyi bir ebeveyn olabilir miyim ?
3: Toplumun tabiriyle Hayırlı bir evlat yetiştirebilecek miyim ?