Çocuklara doğa sevgisi nasıl kazandırılır?

Çocuklara doğa sevgisini nasıl aşılayabiliriz?

">

Ormanlık alanlarda, mesire alanlarında piknik veya yürüyüş yaparak. Evde kış veya yaz bahçesini çocuklarla birlikte yaparak onlara toprağın ne kadar değerli olduğunu anlatarak

Çocuklara doğanın sesini duymalarını öğretmeyi başarabilirsek zaten onlar bunu kendileri yapacaklardır. Doğayla kucaklaşıp ona sahip çıkacaklardır. Çocuklarla ağaç veya çiçek ekilebilir hatta bunu yaparken faydalarını ve güzelliklerini anlattığımızda hiçbir çocuk bunu unutmayacaktır. Çocuk yaşta yapılan eylemler ve edinilen bilgiler çok daha kalıcı olmaktadır. Çocuğun bilinçaltına doğa sevgisini işlemek dünya ve kendisi adına kazandırılacak en güzel hediyedir bence. Hayvan ve doğa sevgisini çocuklarımıza onlarla temas halinde olarak verebiliriz.

Çocuğa hayvanları ve bitkileri tanırmak, onların bizim için önemini anlatmak gerekir. Doğal ortama çıkartarak hem oyun oynamasını hem de doğayı keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

Çocukluklarından itibaren onları doğaya götürür doğada oynamasına izin verirseniz doğayı severler. Evlere kapatmazsanız ve yolda bulduğu yaprakla oynamasına izin vermezseniz o pis elleme derseniz sevmez. Bırakın kirlensin üstü.( slogan gibi oldu çamaşır ilacı sloganı :slight_smile: ) Pikniğe gidin . doğa yürüyüşlerine çıkartın. İncelesin her taşı yaprağı sizin gözetiminizde tabi. Zehirlensin veya zehirli bir hayvan ısırmasın elbette çocuğu. Ve bu tehlikeleri de öğretin. Doğayı masum sanmasın. Güzelliğine aldanmasın. Özgüveni de gelişir böylece.

doğanın güzelliklerden bahsedin hayvanlara ilgi duymasını sağlayın ya da doğa da piknik yapın

Çocuklara evde saksılarda çiçek ektirerek، yada ne bileyim salatalık, domates dikerek bunları büyütmeye sebze ve meyveleriden kendilerinin koparmasina tadına bakmasına yada evde hayvan besleyerek sorumluluk sahibi olmaları ve bunlarla konuşarak onların daha çabuk buyuyecegini soylerek onlara doğa sevgisi asilanabilir. Çiçekleri koparmamali onları koklayarak ne kadar güzel koktuğunu anlatmalıyız eğer kopartirsak bu güzel kokularin çok çabuk kaybolacagini ve bu güzelliklerden başkalarının faydalanamayacagini anlatarak yaşayarak ogretebiliriz. Ben çocuğumla balığa gittiğim zaman çevreye kalıntılarımizi bırakmamayi bunları toplayıp en yakın çöp kutusuna bırakmayı söylüyorum gittiniz yerde coplerimizi bırakırsak diğer gelenlerde aynı şekilde yapar ve çöplük içinde balık tutarız böyle bir ortamda mi yoksa çiçek kokan bir ortamda mi oturmak istersin diye anlatıyorum tabi ki çocukta olsa temiz bir yerde oturmayı eğlenmeyi tercih ettiğini söylüyor aile ne yaprsa çocukta aileyi örnek alır önce kendimiz doğaya saygı duymalıyız sonra çocuğunuzdan bunu istemeliyiz

Çocuklara doğa sevgisi kazandırmak için bol bol doğaya çıkmalı ve çocuğa ilgisini çekebilecek şeyler göstermeli ayrıca hayvan ve bitkilere karşı nazik olması öğretilmeli.

Doğa ile dost olmayı onla bütünleşmeyi sağlayacak etkinlikler düzenleyerek bu sevgi aşılanmalıdır. Fidan dikerek, doğada dolaşırken, onlarında bir canlı olduğunu, yaşamaya hakları olduğunu vurgulamak gerekir.

Onları doğayla buluşturarak. Ekim işleri yaparak ya da evde bitki besleyerek olabilir.

Bence en önemlisi doğaya götürmek felan degil.Bahçenizdeki çiçeğin dalında güzel oldugunu soylemek.Yerlere tükürmemeyi öğretmek,herhangi bir şey çöpe atmayı öğretmek yaşadıgı hergünün doğa sayesinde oldugunu öğretmek gerekir.

Tabi ki doğayla içiçe olarak bunu kazanır.
Köye , ormana, dağa neresi olursa artık.
Çocuk görmeli buraları. Mesela ben tozun toprağın içine büyüdüm:slight_smile:

Doğanın bizim için bir yaşam kaynağı olduğunu doğadan beslendiğimizi doğanın bize meyveler sebzeler verdiğini anlatarat ve beraber ağaç dikerek aşılaya biliriz.

küçüklükten çocuğu doğaya, yeşile alıştırmaya başlamalıyız. çocuk özgürce çimenlerde, toprakta oynasın ki bu güzelliğin farkında olsun. çocukla beraber çiçekler ve fideler dikebiliriz, ağaçları sulayabiliriz.

Çocukları doğaya götürüp ne kadar güzel bir yer olduğunu anlatmalı bilgilendirmeli .

İnsan çok zeki bir varlıktır, taklit yeteneği de çok yüksektir. Çocuklar için aileleri birer rol modeldir. Ailesini seven çocuk da aynı şekilde davranmaya başlar. Bu yüzden doğa sevgisi aşılanmaz, doğa sevilir çocuk da taklit eder :slight_smile:

Doğaya çıkartıp aktiveteler yaptırarak olabilir bu hayvan sevdireceksiniz ağaç çiçek ekip sulayıp meyve toplanmalı

bol bol piknik yapmak ve arkadaş edinmek.

piknik yaparak. Doğa ya çok çıkartılarak.

bir şeyi sevip sevmemek öğretilemez, o çocuğun içinden gelmesi gerekir ama buna yardımcı olmak için göl, deniz kenarına, ormanlık alanlara, canlı renklerin olduğu taze bitkilerin olduğu yerlere gidilebilir.