Çocuklara kaç yaşında yemek yapmayı öğretmeli?

Çocuklara kaç yaşında yemek yapmayı öğretmeli sizce?

">

çocuklara bence okul çağına geldikleri zaman öğretmeye başlayabilirsiniz biraz büyük olmaları avantaj olur

Siz yaparken mutfağa çağırıp ilgisini çekmeye başlayabilirsiniz. 6-7 yaşları öğrenmek için uygundur.

Bence hiç öğretmeyin neden derseniz eğer içinde bir heves bir merak varsa bırakın kendi çabalasın internet var sonuçta bakarak yapabilir biraz kendi emek sarf etsin

Okul çağına doğru çocuklarla birlikte mutfakta zaman geçirilebilir. Basit bir sandviç :sandwich: hazırlamak öğretilebilir.

Sen yemek yaparken yanına çağır çocuğu izlesin seni.

Zamanla öğrenir zaten.

4,5-5 yaş gibi başlayabilir kendi yemeğe

Artık ergenliğe girdiğinde bence artık öğretilmeli. Kendi başına bir şeyler yapabileceğinin farkında varması onu mutlu edecektir. Öz güven kazanırlar

okula başladığı çağlarda 6 veya 7 yaşlarda size yardım etmesini isteyerek öğretmeye başlayabilirsiniz yavaş yavaş.

10-11-12 yaşlarda öğrenilmeli bence.

Zaten anneler yemek yaptığı zaman çocuklar onları izleyince öğrenirler. Fakat kız çocukları öğretmesniz de mutlaka Anne yemek yaptığı zaman ona bakıp birçok yemeği öğrenebilir fakat erkek çocuklar biraz zordur onlara mutlaka öğretmek gerekir 10 yaşına gelince ufak tefek yemekleri öğretebilirler. Benim kızım 8 yaşındayken Ben hiçbir şey öğretmeme rağmen sadece bana bakarak öğrenmişti biz evde yokken eve geldiğimizde yemek yapmıştı, ilk yemeği pirinç pilavı oldu, Hem pirinç pilavı herkes de güzel tutturamaz, kızım çok güzel yapmıştı, birazcık dibi tutmuştu. Ama yine de güzel bir pilavdı Ondan sonra zamanla bana bakarak bütün yemekleri kendiliğinden öğrendi. Yani çocuklar yemek yapmaya hevesli ise mutlaka anneye bakarak öğrenirler. zaten anneye bakmasada internet üzeri bir çok tarif var bakarak da öğrenebilirler.

Yemek yapmak ince motor beceriler gerektirir. Yani ince kasların gelişimi gereklidir. 7 yaşından itibaren ince motor beceriler gelişmeye başlayacağı için 7 yaştan itibaren öğretilmeye başlanabilir. 4-5-6 yaşlarında da oyun amaçlı yemek yapma uğraşında görev verebiliriz.

Ne zaman ilgi duyuyorlarsa o zaman olmalı bence. Onların isteğiyle olmalı. Zaman belirtmek pek doğru değil

Aslında bence 10 yaşında hobi gibi başlayabilir ama 6-7 yaşında zaten kreşte kurabiye yapıyorlar ilgisi yoksa zorlamalıyız

Bu konuda net bir yaş verilebileceğini sanmıyorum.Ne zaman kendi başına birşeyler yapma isteği oluşursa o zaman öğretilmeli.

çocuklar 12 yaşından sonra size yardım etmeye başlayıp 14 yaşından sonra ufak tefek yemekler yapabilirler .

İlgisi varsa annesini babasını yemek yaparken izlemeye başlar. Bebek yaşta olsa bile anne baba yemek yaparken çocuğunu yanına almalı bence. Çocuğun gelişimi için çok iyi olur. Hatta oyundan malzemeleri o katıyormuş gibi davranabilir. Küçük yaşta başlarsa el becerileri de gelişmiş olur.

ilkokula başlamış olan çocuklar yavaş yavaş mutfak ile tanıştırılabilir. özellikle bu çağlarda çocukların öğrenme becerileri daha hızlı olduğu için daha mantıklıdır.

İlk önce yemek yapmaya istekli olmaları gerekiyor. 10 12 yaşlarında öğretilebilir.