Çocuklara kural koyarken nelere dikkat edilmelidir?

Ebeveynler çocuğa kural koyarken nelere dikkat etmelidir?

">

Çocuklara kural koyulmalıdır ve koyulan kurallar onun anlayabileceği seviye de olmalıdır. Çocuklar yasak falan anlamaz. Neden yasak olduğu onun anlayacağı şekilde anlatılmalıdır.

1 Beğeni

 • Kurallar anlaşılır net ve olabildiğince az olmalıdır. Çok fazla kural konulduğu zaman çocuk sürekli ğstğnde bşr baskı hisseder ve bu gelişimini olumsuz yönde etkiler.
 • Anne ve babalar kurallarda hemfikir olmalılardır ki çocuğun kafası karışmasın.
 • Anne ve babalar kuralların uygulanmasını istiyorlarda önce kendileri rol model olmalılardır.
 • Kuralların uyulup uyulmamasına net tepki vermelilerdir, ruh hllerine göre tepki vermemezlik yapmamalılardır yoksa çocuk kurallara uymak istemez.
 • Yanlış bir şey yaptığında ceza vermek yerine iyi bir şey yaptığında onunla gurur duyduğunuzu hissettirmek gerekir.
 • 1 Beğeni

  Kural koymak yerine ona neyin yanlış neyin doğru olduğuna ikna etmek daha mantıklıdır. Çocuklar için kuralları çiğnemek her zaman eğlencelidir bunun yerine yanlış olanı öğretmek ve kendi fikrine bırakmak daha doğru olacaktır

  1 Beğeni

  Çocuklara kural koyarken onlara katı davranmaktan kaçınmalıyız. Onların iyiliğini düşündüğümüzü onlara hissettirmeliyiz. Onları üzmemeli, kırmamalı ve psikolojik travma etkisi yaratacak davranış ve kötü sözlerden uzak durmalıyız.

  1 Beğeni

  Çocuklara kural koyarken onları inciltmeden ve üzmeden kural koymalıyız. Eğer onları üzecek kurallar koyarsak üzülürler ve koyduğumuz kurallara uymazlar. Bu durumda çocuk bize küser onları sevmeliyiz ve uzmemeliyiz arkadaşlar…

  1 Beğeni

  Çocuklara Kural Koyarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Dikkat edilmesi gereken ilk durum çocukların yaş ve gelişim düzeylerine göre kurallar konulmasıdır. kurallar çocuğunuzun gelişim dönemine uygun olmalıdır. Birden fazla çocuğu olan ebeveynler , aynı kuralları koymamalıdır. Küçük çocuk erken yatıyorsa , büyük çocuk biraz daha geç yatabilir.

  ">

  Kurallarla İlgili 8 Önemli Bilgi!

  1- Konulacak kurallar açık ve net olmalıdır. Karışık cümle ve kurallardan uzak durun. Çocuğunuz üzerinde uygulamaya koyacağınız kuralları en önemlisinden başlayarak sıralayın. Üst üste vereceğiniz kurallar , çocukta kısıtlama algısını oluşturacağı İçin ya kurallara uymayacaktır ya da ileriki yaşlarda psikolojik travma geçirmesine neden olacaktır.

  2- Belirlenecek kurallar tek taraflı olmamalıdır. Baba ve anne ortak kararlar vermelidir. Eğer yetişkin bir çocuğunuz varsa kendisindende fikir alabilirsiniz. Çünkü kurala uyacak olan çocuktur. Kural ya da kuralları koyarken empati kurun.

  3- Kuralları uygularken devamlılık ve kararlılık çok önemlidir. Çocuğa verdiğiniz kuralları bir gün uygulayıp diğer gün uygulamadığınız zaman çocuk İçin kafa karıştırıcı durumlar meydana gelebilir.

  4- Kurallar kısmında anne ve baba kendilerini örnek göstermelidir. Eğer çocuğuna kitap okuması İçin kural koymuşsa , bunu sözlü ifade etmeden önce kendileride uygulamalıdır. Çocuklar duyduklarını değil , gördüklerini öğrenirler.

  5- Çocukların yaptığı hatalı davranıştan uyarmak yerine , yapması gerekenleri tekrar söyleyip çocuğun bu durumu iyice anlamasını sağlamalıdırlar.

  6- Her kural çocukta olumlu etki bırakmayabilir. Çocuğun gelişimine yaramayan kurallar koymayın. Bu durum çocukta anlamsız bir kavram olarak hafızasında yer edecektir.

  7- Küçük çocukların verdiğiniz kurallara uyması İçin etrafa hatırlatıcı görsel uyarılar koyun. Büyük çocuklar İçin karşılıklı imzalı anlaşmalar yapın. Bu durum hem eğlenceli olacaktır hemde ilerleyen zamanlarda olabilecek karmaşıklığın önüne geçecektir.

  8- Kurallara yaklaşımınız çok önemlidir. Hayır kelimesini korkutucu , bağırarak , kızarak , öfkelenerek söylemek yerine sebebiyle açıklayın.

  ">

  1 Beğeni

  ilk kural kural koyulmamasıdır çünkü her çocuk kuralara itaat etmez ve kuraları çiğner o yüzden elindeki imkanları kısıtlayarak yapmak daha doru

  çocuğunu çok sıkıp o kurallardan bezdirmemesi gereken kurallar koyulmalıdır

  1 Beğeni

  Bence dikkat edilmesi gereken şeyler, çocuğa doğruca söyleyip nedenlerini anlatmak lazım en önemlisi bu.

  1 Beğeni

  Bu kurallar çocuğun özgüvenini zedelememesi gerekir, Çocuk büyüklerinde ne görürse onu yapar o yüzden ilk başta ebeveynler kendimizi düzeltmeliyiz, kötü örnek olmamalıyız

  1 Beğeni

  Ona bunu onun iyiliği için yaptığımızı ikna edici bir üslupla belirtmeliyiz kurallarda aşırıya kaçmamalıyız.

  1 Beğeni

  Kendi egosal tatminlerimizden arınıp yalnızca çocuğun iyiliğini niyet ettiğimiz şeyler için otoriteyi sağlayan ancak çocuğun özgüvenini düşürmeyecek şekilde kurallar koymalıyız

  1 Beğeni

  Çocuğa kural koyarken anne ve baba ortak karar almalı. Çocuğu üzecek, kıracak, öz güvenini zedeleyici kurallardan uzak durulmalı. Çok bunaltıcı baskı kurulmamalı.

  1 Beğeni

  Çocuğumuza kural koyarken kendimizin aile içerisindeki yaşantısı da buna uygun olmalıdır, tutarlı davranışlar göstermeliyiz, hayır demeyi öğrenmeli ve öğretmeliyiz.

  1 Beğeni

  Çocuklara kural koyarken onları çok fazla sıkmamalıyız buna dikkat etmeliyiz

  1 Beğeni

  Çocuklara Kural koyarken dikkat etmemiz gerekenler onları üzerek baskı yaparak yapmamalıyız. Ancak Kural koyduğumuz zaman da kuralın dışına çıkmasına da müsaade etmemeliyiz. Kural dışına çıktığında onlara güzel bir dille anlatmalıyız. Eğer çocuklara Kural koyarken bir iki kere kuraldan çıkıp görmezden gelirsek artık kural koymamıza da gerek kalmayacak. Çünkü Nasıl olsa görmezden gelir diye bu yine yaparız artık başa çıkılmaz.

  4 Beğeni

  Çocuklara kuralları koyarken zoraki yapılmamalı. Çocuğa bunu sakin ve anlayışlı şekilde aktarılmalı. Çocukta kişi olmadan bile kurallara uymanın bilincinde ve farkında olmalı. En büyük çözüm iletişimdedir.

  2 Beğeni