Çocuklara sorumluluk duygusu nasıl aşılanır?

Çocuklara sorumluluk verirken hangi faktörlere dikkat etmek gerekir?

Küçük yaşlarda yardım etme talepleri varsa öncelikle geri çevirmemeliyiz. Ama kaldıramayacağı yükleri de yüklememek gerek. Mesela bir sofra kurulurken eline birkaç tabak kaşık falan verip götürmesini sağlayabiliriz. Yardımcı olması gerektiği durumları hem anlatarak hem de göstererek oyun oynar gibi öğretirsek büyüdüğünde sorumluluk almayı öğrenir bence.

Yalan söylememesi için onlara özgüven verilmeli ve bazı sorumluluklar verilerek onlarda bir bilinç olusmasi için çalışılmalıdır.

Bence çocuklara sorumluluk duygusunu erken yaşta vermek gerek ve bu sonradan verilebilen bir şey değil diye düşünüyorum, yetişkinler bile kaldıramıyor bazen. Öncelikle çocuğun çok fazla peşinde dolanmamak gerek, çocuğa bağlı yaşadığımız zaman o da kendini ayrı bir birey olarak göremiyor. Kendi kıyafetlerini kendi giymek, kendi çorabını kendi almak ya da yerine koymak, oyuncaklarını toplamak gibi basit görevler verilebilir. Bu şekilde kendini anne babasından ayrı bir birey olarak görebilir ve sorumluluk duygusu gelişebilir. Aynı şekilde yemek yesin diye peşinde dolaşmanın da yine yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu da aslında çocuğu birine bağlamak gibi bir şey. Gelip kendi yemeli, kimse peşinde dolanmamalı. Acıkınca zaten gelebilecektir. İki saniye aç kalmasın diye dayanamayıp peşinde dolanmak yerine birkaç kez sabredilirse çocuk zaten buna alışacaktır.

Ağaç yaşken eğilir daha küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza vazifeler vermeliyiz bu zorla yaptırım şeklinde değil ama kızım oğlum yapar mısın diyerek güzelce söylenmeli. Çocuk zaten sorumluluklarını öğrenir ve benimser şimdi çocuklar hemen kavrıyorlar.

Çocuklarınızı kücük yaşta sorumluluk sahibii bir şekilde yetiştiriseniz çocuk büyüdüğündede sorumluluk sahibi olur.
Ama her şeyi siz yaparsanız çocuğa öğretmezseniz o zaman durum vahim.