Çocuklarda zatürreye neden olan nedir ve hangi yollarla bulaşır?

Çocuklarda zatürüye neden olur hangi yollarla bulaşır?

Çocuklarda üşütme veya bronşit gibi solunum yolu hastalıkları ilerlediği zaman zatürreye sebep olabilir. Hafif görünen hastalıklara önem verilip dikkat edilmesi gerekir.

Çocuklarda zatürre nin oluşması nedeni çocukların önce soğuk algınlığına yakalanıp sonra Gribe ve O hastalıktan tam olarak tedavi olmadığı için ya da o hastalığı basit sanıp göz ardı ettiği için zatürre olur zatürrede ilk fark edilmezse ve tedavisi yapılmazsa çok kötü ve ölümcül bir hastalıktır.

Zatürre bebeklerde ve çocuklarda farklı belirtiler gösterir,örneğin hafif bir burun akintisyla başlayıp ateş yükselir, öksürük artar ve durumu giderek kötüleşir.Solunum sıkıntısıyla birlikte yoğun bakım riski oluşabilir.

Zatürre atlatilamayan grip veya nezle vasıtası ile olabildiği gibi farklı sebeplerden de olabilir.

Zatürre tıbbi adıyla pnömoni akciğer dokusu üzerinde meydana gelen iltihaplanmadır. Akciğerlerde solunum yoluyla oksijenin vücuda girdiği, solunum fonksiyonlarını gerçekleştiren bölgelerin sonuncusu olan hava keseciklerinin iltihaplanması durumudur.
Bakteri kaynaklı bir hastalık olduğu için doğrudan hastadan bulaşma yolu da vardır. Çoğunlukla kendi boğaz ve ağız enfeksiyonlarının ciğere ulaşması ile eş zamanlı olarak bağışıklık sisteminde zayıflık söz konusu ise normal soğuk algınlığı bile zatürre ile sonuçlanabilir. Çocuklarda ve bebeklerde bağışıklık sistemi daha güçsüz olduğu için de bu ihtimal yüksektir. Geçmeyen grip ve boğaz enfeksiyonları zatürre ile sonuçlanabilir. Çocuklarda zatürre sebepleri daha hassas, sonuçları daha vahimdir. Belirtileri ise çocuğun yaşına , hastalık sebebine, zatürreye çevirmeyi sağlayan etkene göre değişiklik gösterir. Zatürresi olan çocuklar hızlı nefes alabilir, akciğerlerinin alt kısmı etkilediğinde, solunum etkilenmez sadece kusma, ateş, karın ağrısı görülebilir.

Zatürre birden bire ortaya çıkıyor. Bronşitin ilerlemesiyle vb. durumlar yüzünden de oluyor. Çocukları korumalıyız. Ben zatürre geçirmiştim ve tir tir titriyordum. Direk hastaneye gitmiştik ve iğne yapmışlardı.