Çocukları teknolojiden uzak tutmak için neler yapılabilir?

Çocukları teknolojiden uzak tutmak için neler yapılabilir?image">image

Sınırlı sürelerde kullandırılmalı , çocuğunun yanında anne ve babalar telefonla oynamamalı , gerekli zamanlarda çocuğun olmadığı yerlerde kullanmalılardır.

çocukları teknolojiden uzak tutmak için farkı etkinliklere yonlendirebiliriz sinema,tiyatro gibi faaliyetler olabilir

Çocukların zamanlarını ayıracaklarını keyifli hobiler edindirebilirsiniz . Bu şekilde teknoloji aletlere vakit ayıramazsın.

Küçücük yaştaki çocuğun eline telefon ve tablet vermeyerek işe başlanmalı. Her ağladığında susturma yöntemi olarak da bu kullanılmamalı. Ebeveynler yüzünden küçücük yaşta bağımlı oluyorlar.

çocukları teknolojiden uzak tutmak için eğlenceli ilgilerini çekecek oyunlara veya sporlara yönlendirmeliyiz.

çocuk sussun diye eline tablet ya da telefon vermemekle başlayalım ve önce sosyal ortamdaki gelişimini destekleyelim.

Çocukları aile ile oynayıp eğlenilebilecek sosyal aktiviteler ile onları bu durumdan kurtarabiliriz.

Çocuklar taklitçidir, ne görürse onu yaparlar. Sizi telefonla oynarken ya da teknolojiyle haşır neşir olurken görürse özenir o da sizin gibi olmak ister lakin, sizi kitap okurken görürse kitap okumaya meyleder ve bunu çocuğunuza temelden kazandırmanız gerekir. Tabi bunların yanı sıra çocuğunuzla daha fazla vakit geçirmeniz, yaptığınız aktiviteler vs. çocuğu teknolojiden alıp size getirecektir bu da daha sağlıklı (hem psikolojik hem bedensel hem de toplumsal) bireyler yetişmesine yol açacaktır.

Çocuklarınızı sosyal medya ile tanıştırmayın. Onun yerine bir enstrüman çalmaya ya da bir sporu öğrenmeye teşvik etmelisiniz. Ya da teknoloji olarak kod yazmayı öğrendirmek şeklinde aşılayabilirsiniz

oyunlar oynanabilir

masal okuyabilirsiniz

resim boyama yapılır


Çocuğun dikkatini çekmenin her zaman bir yolu vardır. Telefonu eline aldığı gibi ya da telefonu istediği gibi çocuğun dikkatini başka bir şeye çekmesini sağlayabiliriz.

Çocuk her aglayıp zırladığında sussun yada yemek yesin diye verilmemelidir. Çocuklar teknolojiden de uzak tutulmamalıdır. Çagımızın gerekliliğidir artık teknoloji ama çocuklar da çocukluklarını yaşayabilmelidir. Onlara oyun oynayabilecekleri alanlar yaratılmalı, sinema tiyatro gibi etkinliklere götürülmelidir. Beton yığınları arasında kalan çocuklar malesef tablet bağımlısı oluyor sürekli oyun oynama ihtiyacını oradan gideriyor. Parka götürün hiçbir şey yapamıyorsanız da. Ama dikkat edin kaybolmasın çocuk.

Olabildiğince geç yaşta ellerine telefon verilmelidir. Kesinlikle dışarı çıkma alışkanlığı kazandırılmalı. Arkadaşlarıyla zaman geçirmesine izin verilmelidir. Ev ortamında herkesin telefona bakmaması çocukla sık sık konuşma halinde olunması gerekir.

erken yaşta teknoloji ile tanıştırmamak gerekir tabikide .erken yaşta başka hobiler edindirilmeli

Çocukların yanında sık sık teknolojik alet kullanmalı ve çocuğu alıştırmamalıyız . Kitap okuma ve diğer teknolojik olmayan oyunları oynamaya alıştırmalıyız . Teknolojik aletlere kısıtlama koymalı ve fazlasının zararlı olduğunu onlara öğretmeliyiz.

onları spora ya da eğlenceli faaliyetlere teşvik edebilir ve onlarla beraber daha çok vakit geçirebilirsiniz tabikide teklonojiden tamamen uzak tutamazsınız yerinde ve dozunda kullanılmalıdır

En başta anne baba teknolojiden uzak durmalı yani getekmedikçe telefon tablet kullanılmamalı kullanılacaksa da başka bir odada olmalı bu. Parka gidip çocuğun enerjinin boşaltması için parktaki eşyalardan yararlanabilir.

Arkadaşlar çocukları teknolojiden uzak tutma gibi saçma bir şey olamaz lütfen. Hangi çağda yaşıyoruz? Çocuğu telefon, bilgisayar ve telefon bağımlılığından uzak tutmalıyız. Sizin dedikleriniz bunlar için geçerli.

Onlar için farklı şeyler alabiliriz evlere, ve sürekli bunlarla meşgul olup teknolojiyle uğraşmaya vakit bile bulamazlar. Mesela çocuğumuz için evimizde bir oyuncak köşesi yapabiliriz ve sadece istediği oyuncakları alıp onun için her saat vakit geçirebileceği ve sıkılmayacağı bir ortam yaratabiliriz. Veya eğitici, öğretici setler alıp hem oyun oynayarak hem de öğrenerek kaliteli bir vakit geçirmesini sağlamış olabiliriz.