Çocukların ağzında bel altı küfürlerin olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Birden fazla kez tanıklık ettiğim bir durum ne yazık ki. Bilhassa erkek çocuklarının ağzında sürekli bel altı küfürler dolaşıyor. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Aile ve çevrenin bu durum hakkındaki etkisi veya etkileri nelerdir?

Çocukların ağzında küfür duyunca ben deli oluyorum, ufacık çocuklar öyle ağza alınmayan küfürler söylüyorlar ki ben utanıyorum. Aile ve çevrenin çok etkisi var bu konuda günümüzde zaten adamların 10 sözünden 5i küfür dolu çocukta kapıyor. Aile içinde nasıl büyütülerse onu öğreniyor. Güzel türkçe öğretcekleri yerde nerde gereksiz şey var onu biliyor çocuklar.

Bu konu benim çok hassas konularımdan birisi,çocuklar çevrenin ve ailenin de etkisiyle küfür etmeyi normal olarak görüyor.En ufak bir işte bile hemen ağzından küfür çıkıyor.Çocuklarımızı,kardeşlerimizi böyle ortamlardan uzak tutmalıyız ve en önemlisi kendimiz de bu konuda hassas olmalı,kötü örnek olmamalıyız.

Çocukların küfür etmemesi gerek ya internetten öğreniyorlar yada ana babadan öğreniyorlar okulda arkadaşlarından duyuyorlar ama bundan vazgeçirmek için çabalamalıyız çok kötü durum

ben genel olarak küfür edenlere karşıyım da bu çocuklarda olunca daha bir ayıp buluyorum.

Ülkenin kültür değerinin git gide düştüğünü gösteriyor,bu sorunu artık çözmeliyiz küfürsüz bir ortam yaratmalıyız.

aile terbiyesi görmemişler genelde o tip çocuklar aile içinde de öyleler çünki ailelerinden gördükleri eğitim o ben çok üzülüyorum yeni nesile

Gerçekten kötü üzücü bir durum. Bizim zamanımızda küfür demek çok pis birşey olarak bilirdik daha değil ki bel altı küfürler.

Gerçekten çok yanlış bir harekette bulunuyorlar. Bu küfürleri nereden öğreniyorlar bilmiyorum. Hiç yakışmıyor. Sadece çocuklara değil hiç bir insana küfür etmek yakışmıyor. Biraz kibar olup toplumsal kurallara uyulması gerekir.

Çoçuk en çok etrafındaki çoçukların konuşmasından etkilenir. Dışarda bel altı biri konuşunca oda o kelimeyi aklında tutar ve birine kızınca o kelimeyi söyler hemen. Birçok çoçuk bu şekilde zihinde birikiyor bel altı cümleleri.

bulunduğumuz çevrenin sosyokültürel yapısı buna müsaitse maalesef çocuklarda böyle kötü şeyleri örnek alabiliyorlar.

bel altı küfürler kötü bir şeydir küfrü engellemek istiyorsak çocuklarımıza eğitimi vereceğiz efendiliği vereceğiz küfür hoş bir şey olmadığını onlara aileleri arkadaşları olarak bizler öğreteceğiz çocuklar dizlerden filmlerden öğrenirler ama vereceğimiz edep adap efendilik onlara küfür edilmemesi gerektiğini anlatacak

Çocukların küfürleri öğrenmesinin başlıca sebebi aile ortamıdır diğer sebepler (internet, arkadaşları vb.) sonradan gelir. Anne baba bu konuda titiz olursa çocuğun küfür öğrenmesine engel olunabilirr.

Bel altı küfür eden çocuk ancak güzel bir dille anne baba tarafından ikaz edilir çünkü hoşa gitmeyecek hatta utanılacak kelimelerdir baze. Çocuk bunları söylemeden önce aile bunu zaten çocuğa anlatmalı

gördüğüm yerde ikaz ediyorum geçen gün arkadaşımdan gelirken denk geldim küçücük başıyla küfür ediyor çektim kulağını

Bunlar genellikle aileden ve sokakta duyduklarından geliyor, özellikle birisi bunu kaptığında o çocuğun arkadaşlarına bulaşmasıda çok kolay olur, aynı arkadaş ortamı nede olsa birbirinden duyup öğrenebilirler böyle.

çocukların küfür etmesi yalnış bişey ama en çok aileden veyada akrabadan gelen birşey çünkü çocuk ailede ne görürse onu yapıyor benim akrabamdada var bir kaç tane sonradan değiştiler tatlı dille herşeyi tekrar tekrar anlatak bu davranışın yalnış olduğunu söylediler ve nihayet işe yaradı.

Erkek çocukların yanında kız çocukları da küfür ediyor ya. Onlara çok kızıyorum

Sosyal medyanın getirisi

İzledikleri videolarin etkisi çok büyük

ahlak sıfır ve çevresinde öğreniyo o kelimeleri