Çocukların kendi kararlarını kendi verme yaşları kaç olmalıdır?

Çocukların kendi kararlarını kendi verme yaşları kaç olmalıdır?

1 Beğeni

Çocukların kendi kararlarını kendi vermenin yaşı; çocuktan çocuğa göre değişir. Bazı çocuklar çok çabuk olgunlaşır ve erken yaşta doğru kararlar vermeyi başarır. Fakat bazı çocuklarda çok geç olgunlaşır, tek başına kendi kararlarını veremez. Onun için de en ideal yaş 20 yaşına girdikten sonra çocuklar kendi kararlarını kendin verilmelidir. Fakat karar verirken, yine de aileye danışması ve aileden destek almaları gerekir.

2 Beğeni

Bir çocuk için kendi kararını verme yaşı değişir ama kararların da belirleyici özelliği var. Şöyle ki bir çocuk kendi istediği kıyafeti giyme isteğini 2 yaşlarındayken verebiliyor. Bazıları da 4 5 yaşlarında verebiliyor. Genel olarak tüm haklarını elinde bulundurma hakkı bence 25 yaş olmalı.

1 Beğeni

Bence kendini ifade etmeye başladığı an yani örnek konuşmaya başlamadan bile çocuklar ne istediklerini bir şekilde ifade ediyorlar o zamanlardan başlanması gerekir bence.

1 Beğeni

Bunun için net bir yaş söylemeyi doğru bulmuyorum çünkü bu her çocuk için değişkenlik gösterebilir. Çocuğun olaylara karşı tutumu doğrultusunda net bir şey söylenebilir.

1 Beğeni

Çoğu insan 15 yaşından sonra istediği mesleği seçecek duruma gelir ve sınava bu hedefle hazırlanır.

1 Beğeni

18 yaşından sonra olmalı. Ama arada kontrol etmeli sonuçta genç dikkat etmek lazım

1 Beğeni

Bir çocuk 18ine geldikten sonra ebeveynleri onu artık bir birey olarak görmeli ve ona göre davranmalıdır. Verdiği kararları kısıtlamak yerine tavsiye vererek doğruyu gösterebilir.

1 Beğeni

14-15 yaştan itibaren

1 Beğeni

Ergenlik çağına giren her gence kendini ispatlaması için hayatıyla ilgili kendi kararlarını verebilme konusunda şans verilmelidir.

1 Beğeni

18 yaşından sonra kendi kararlarını alması daha uygun olur. Ergenlik çağından önce kendi kararlarını alması uygun değil.

1 Beğeni

Çocukların yasal olarak kendi kararlarını alabilme yaşı; 18 yaşını doldurmuş 19’undan gün alıyor olmaları gerekiyor diye biliyorum.

1 Beğeni

Bir video izlemiştim çocuktan izin alarak ona da sorarak hareket eden bir ebeveyn vardı ve cidden çok hoş bir iletişimleri olmuştu. Bence bunun bir yaşı olmamalı bir birey olduklarını ve fikirlerinin değerli olabileceğini küçük yaşta anlayabilenleri var.

1 Beğeni

Akılları vermeye başladıktan sonra ilk yiyecekleri kıyafetleri kendilerini seçmeleri ile işe başlanabilir. Tabii ki bu bütün tercihlerini kendisinin yapmasına bırakmak değildir. Çocukla iletişim kurarak karşılıklı karar verme yolunu seçmek en mantıklısı.

1 Beğeni

Çocuğa göre değişir ama bence bu bilinci yada sorumluluğu vermek 15 yaşını geçmesi gerektiğini düşünüyorum

Çoçuğa göre değişir bence ben 15 yaş geçmesi durumundayım cünki bazı çocukların beyinleri geri gidiyor 2021 deyiz ya

1 Beğeni

Hangi kararlarını diye düşünmek gerekir. Kademe kademe belli konularda karar verme yetkisi artar. Bir noktada hepsini kazanmaz

1 Beğeni

Çocukların kendi kararlarını verme yaşı bence ailenin artık çocuğunun doğruyu yanlışı ayırt etmeyi öğrendiğin fark ettiğinde olmalıdır. 15-16 yaşına gelse de hala neyin doğru neyin yanlış olduğu bilmeden hareket eden çocuklar var. Tam tersi yaşına göre olgun davranış sergilen çocuklarda var. Bu yüzden ailenin iyi bir gözlemci olması gerekiyor.

3 Beğeni

Yaşı küçükte olsa bile ufak tefek kararlar vermeye teşvik edilirse kendini daha özgüvenli hissedecektir

1 Beğeni

Çocukların kendi kararlarını 20-25 yaşları arasında verebileceğini düşünüyorum tabi bu kişinin durumuna göre değişiklik gösterecektir kendini bilen hareketleriyle doğru davranış gösteren ve doğruyu düşünebilen bir kişi kendi kararlarını 20 yaşından sonra verebilir

1 Beğeni