Çocukların sorumluklarını ebeveynlerin üstlenmesinin sonuçları nelerdir?

Çocukların yapması gereken işlerin ebeveynleri tarafından yapılması ne gibi sonuçlar doğurur?

2 Beğeni

İlerleyen yaşlarında kendi işlerini kendileri yapamaz hale gelerek sürekli birilerinin yardım etmesini beklerler. Yanlış yapsalar dahi sorumluluk almalıdır çocuklar.

2 Beğeni

Buna aşırı koruyucu ebeveyn modeli denilmektedir. Çocuğun ilerleyen yaşlarda kendisini ilgilendiren konularda kendi başına karar almakta zorlanması, sorumluluk bilincinin gelişmemesine, özgüven eksikliğine ve bağımlı kişilik geliştirmesine neden olur.

2 Beğeni

Sonraki zamanlarında özgüven siz olurlar. Sürekli birileri işlerini halletsin isterler. Kolaya alışırlar.

2 Beğeni

Anne ve babam çocuklarının sorumluluklarını belirli bir ya da kadar üstlenebilir ondan sonra buna devam ederse çocuk rahatlığa alışacaktır ekmek elden su gölden yaşamak hoşuna da gidecektir ömür boyu bakmak zorunda kalacaksınız .

2 Beğeni

çoçuğu elinden geldiğinden iyi eğitmeli eğer düzgün bi eğitim vermezse onun sorumluluğudur

2 Beğeni

Sorumsuz, sorumluluklarını bilmeyen, yapamayan insanlar yetistireceklerdir. Bu da kendilerine zarar verecektir. Hep başkalarından yardım bekleyeceklerdir.

2 Beğeni

İleriki yaşamında büyük sıkıntılara sebebiyet verecektir bu durum. Özgüveni eksik kendine olan inancı zayıf bir birey büyütmüş oluyorlar böyle ebeveynler.

2 Beğeni

Yaş ilerledikçe yanlarında hep birisini ararlar, evleneceği kişiyi de etkiler bu durum. Sürekli işini yapan birisinin olmasını ister.

2 Beğeni

O zaman her şeyi anne babadan bekler. Ne yapması gerektiğini öğrenemez. Hayat atıldığında da anne babaya ihtiyaç duyar. Sorumluluğun ne olduğunu öğrenemez.

2 Beğeni

Çocuğun özerklik kazanmasına fırsat vermezler ve çocuk hayat boyu başkasına bağımlı olarak yaşamayı normal bir durum gibi algılar.

2 Beğeni

Çocuğun kendine özgüveni olmaz, ben yapamıyorum diye düşünür ve herşeyden geri kalır yapamam ben diyerek.

2 Beğeni

Çocuklar sorumluluk sahibi olamazlar. Ailesine bağımlı hale gelirler. Onlar yokken bir şeyleri başaramazlar, özgüven eksikliği oluşur. Başarısızlığa yol açar bu durumlar ve çocuk üzülür içine kapanır.

2 Beğeni

çocukların yapması gereken işleri veya ödevleri büyükler yapıyorsa o çocuklar sorumluluk sahibi bireyler olamazlar hiç bir zaman düzgün bir iş sahibi olmak için hep başkalarından yardım isterler özgüven siz olurlar

2 Beğeni

Bir süreden sonra çocuklar bu işi ben yapmayayım zaten benim yerime annem babam yapar algısına kapılırlar. Bunun önüne geçmek için herkes kendi işini yapmalı.

2 Beğeni

Çocukların özgüveni gelişmez ve her işinü ailesi yapar ileride de ailesine bağımlı hale gelir. Kendine inanmaz. Hayatta başarılı olamaz.

3 Beğeni

Çocuklar sorumluluk alamazlar, sorumluluk bilinci gelişemez, aileye bağımlı hale gelebilirler, en ufak bir sorunda ailem halleder diyerek kaçınabilir.

3 Beğeni

Kendi işlerini kendileri yapamaz duruma gelirler her zaman yanlarında ailesi olupta onlar yapacak sanırlar sorumluluk bilinçleri gelişemez.

3 Beğeni

Bence ebeveynler böyle bir şey yapmaması gerekiyor çünkü ilerde çocuk hazır yetişiyor ve hiçbir şey kendisi başaramıyor kendisi de başaramadığı için sürekli annesine babasına söyleniyor ve ortaya tabii kötü bir durum çıkıyor bu yüzden küçük ya çocuklara bir şeyler yapılmalı

3 Beğeni

Öncelikle çocuk kesinlikle öz güvensiz olur. Ve atılgan olmaz hep çekingen olur cesareti az olur.

3 Beğeni