Çocukların yanlış şeyler yapmasında ebeveynleri sorumlu tutar mıyız?

Çocukların yanlış yola girmesi veya birine zarar vermesi halinde ebeveynleri sorumlu tutabilir miyiz?

Elbetteki çocuklar ebeveyn denetimi altında hayata başlar. Yakış ve doğruları da onlardan alır.

Ebeveyn çocuğuna sahip çıkmalı ve ona gerekli olan aile eğitimi vermeli, bunu yapamayan her ebeveyn çocuğunun yaptığından sorumludur.

Belirli bir yaşa kadar tabi ki onu yetiştiren kişiler sorumludur çünkü çocuklar küçük yaşta mantıklarını devreye sokamazlar. Ailelerin onları uyarması, sürekli gözetmesi, hissettirmeden kontrol halkasında tutması gerekir. Bunları yapmayan ailelerin çocukları başını tehlikeye de sokabilir ve zarar görebilirler ama bana kalırsa reşit olsa bile 18 yaş da henüz çocuk olduğumuz bir yaştır fakat anne ve babanın sorumluluğu bu yaşta dağılır. Çocuk artık kendi kararlarını öğrenmeye başlamalıdır.

Dolaylı olarak evet çocukları iyi yetiştirip eğitmek gerekiyor .

Kesinlikle sorumlu tutabiliriz. Çünkü çocuklar anne ve babalarını örnek alır. Onlar nasıl bir davranış sergilerse onlarda onları taklit eder.

Bazı olaylarda ebeveynler suçlanır ama Naz’ı olaylarda sadece çocuğun hatası olabilir.

Kesinlikle aile egitimi eksikliginden kaynaklidir. Sonucta bir can yakcak kadar cocuğu boşlamislar.

Akli dengesi yerinde olan ve tahsilli bir bireyin ben ailesini sorumlu tutmam,ta ki bunun tersi sonuçlanana kadar.Belli bir yaşa kadar tabiki ailesi sorumludur.

Bir çocuğun yaptığı yanlıştan %80 anne ve babası, %20 de çevre sorumludur. Çocuk görmediği şeyi yapmaz. Ailesi yanlışlar konusunda doğu eğitimi verirse çevren gördüğünü de yapmaz.

Çevre ve aile önemli tabi, çocuklar kişisel gelişiminde ne görürse onu alıyor. Boş kaset gibi düşün, sen ne verirsen onu kaydediyor çocukta.

Çocukların yaptığı şeylerden değil çocuklarını terbiye etmekten ve doğru eğitmekten sorumludurlar.

belli bir yere kadar onlar sorumludur Ama belli yaştan sonra sorumlulukları kendilerine kalır.

Çocuk ailesinden ne görürse onu yapar. Örnek veriyorum. Annesini hırsızlık yaparken görse iyi bişey sanar. Oda hırsızlık yapar. Bazı şeyler ailede biter.

Çocukların yanlış yaptığı şeylerden ebeveynler sorumludur. Fakat çevre faktörünü de hesaba katmak gerekir. Bunun için anne baba daima çevreyi de kontrol etmelidir. Ben büyük konuşmak istemem ama ne olursa olsun her şartta ve koşulda ebeveyn sorumludur diye düşünüyorum.

Çocuğun yaşına göre değişir. Her yaşta ebeveyn sorumlu tutulur fakat beş yaşındaki bir çocukla on yaşındaki bir çocuğun hareketlerinde ebeveynleri sorumlu tutma oranı on yaşındaki çocukta daha az olur.

tabiki de sorumlular onlar yetiştiriyorlar onları

tabiki de çocukların yanlış yola girmelerine az da olsa ebeveynlerin katkısı vardır

evet bence çocuklar ailelerinden ne görürlerse onu yaparlar iyilik görürse iyilik kötülük görüre kötülük.

Bence başka sorumlusu olamaz. Çünkü ilk eğitim evde başlar. Küçük yaşta kazanacağı ahlak gelecekteki karakterini şekillendirir.